Developres – Chemik w finale Tauron Ligi!

W trzecim meczu półfinału Tauron Ligi Developres SkyRes Rzeszów wygrał z ŁKS Commercecon Łódź 3:1. Zwyciężczynie zmierzą się w wielkim finale z Grupą Azoty Chemikiem Police.

W premierowej partii długo przewagę miały rzeszowianki (11:8, 16:14). Przyjezdne odrobiły straty – po punktowym bloku było 17:17, a w końcówce przejęły inicjatywę. Lepiej prezentowały się w przyjęciu, były skuteczniejsze w ataku i wygrały tę partię. Klaudia Alagierska atakiem ze środka wywalczyła piłkę setową (21:24), a ostatnie słowo należało do Anny Kalandadze (22:25).

Siatkarki ŁKS również w drugim secie odrobiły straty (15:15), tym razem jednak rzeszowianki prezentowały się znacznie skuteczniej. Szybko odbudowały przewagę, którą bez kłopotów utrzymały w końcówce. Jelena Blagojević skutecznym atakiem dała swej drużynie piłkę setową, a po chwili świetnie dysponowana w tej partii Anna Stencel popisała się asem serwisowym (25:20). Co ciekawe, był to pierwszy set wygrany przez gospodynie w tej półfinałowej rywalizacji.

Trzecia odsłona rozpoczęła się po myśli siatkarek Developresu (6:2). Przez pewien czas gra obu ekip falowała, gospodynie budowały przewagę, a łodzianki zrywały się do odrabiania strat (9:9, 14:13). Później jednak łodzianki popełniały zbyt wiele błędów i nie były w stanie odpowiedzieć na punktowe serie rzeszowianek. Seta zakończyły cztery wygrane akcje z rzędu – uderzenie Kiery Van Ryk, dwa ataki Blagojević zwieńczyły rywalizację w tej części meczu (25:17).

Siatkarki ŁKS zerwały się do walki na początku kolejnej partii (2:6). Gospodynie szybko opanowały sytuację (10:10), w środkowej części seta przejęły inicjatywę (16:12) i... przegrały pięć kolejnych akcji! Po asie serwisowym Kalandadze było 16:17. Końcówka miała bardzo wyrównany przebieg. Po serii dobrych zagrywek Katarzyny Zaroślińskiej-Król łodzianki miały piłkę setową przy stanie 22:24, ale gospodynie zdołały doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrały rzeszowianki. Punktowy blok Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej i skuteczny atak Jeleny Blagojević przyniosły im decydujące punkty (30:28).

Najwięcej punktów: Kiera Van Ryk (29), Anna Stencel (16), Jelena Blagojević (11), Juliette Fidon-Lebleu (10) – Developres; Katarina Lazović (20), Anna Kalandadze (17) – ŁKS.  MVP: Kiera Van Ryk (25/70 = 36% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 3 punktowe bloki).

W drugiej parze półfinałowej rywalizowały Grupa Azoty Chemik Police i E.Leclerc Moya Radomka Radom. Awans do finału wywalczyła drużyna z Polic, która wygrała 2—0 (3:0 i 3:1). Pierwszy mecz o złoto zaplanowano na sobotę 10 kwietnia.

Developres SkyRes Rzeszów – ŁKS Commercecon Łódź 3:1 (22:25, 25:20, 25:17, 30:28)

Developres: Marta Krajewska, Jelena Blagojević, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Kiera Van Ryk, Juliette Fidon-Lebleu, Anna Stencel – Aleksandra Krzos (libero) oraz Aleksandra Rasińska, Anna Kaczmar, Magdalena Grabka. Trener: Stephane Antiga.
ŁKS: Aleksandra Wójcik, Joanna Pacak, Britt Bongaerts, Katarina Lazović, Klaudia Alagierska, Ann Kalandadze – Magdalena Saad (libero) oraz Krystyna Strasz (libero), Nadja Ninković, Katarzyna Zaroślińska-Król. Trener: Michal Masek.

Poprzednie mecze – 0:3 i 3:0. Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 2—1 dla Developresu.