Polskie siatkarki awansowały do finałów mistrzostw Europy!

Polskie siatkarki wygrały turniej kwalifikacyjny do ME U–16.

W trzecim meczu rozgrywanego w Wałbrzychu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy siatkarek U–16, reprezentacja Polski wygrała z Holandią 3:1. Tym zwycięstwem Polki przypieczętowały awans do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany na Węgrzech i Słowacji.

Na inaugurację zmagań w wałbrzyskiej hali Aqua Zdrój gospodynie pewnie pokonały Litwę 3:0, a w drugim spotkaniu wygrały z reprezentacją Francji 3:1. Holenderki po 3:0 ograły zarówno Francję, jak i Litwę.

Pierwszy set starcia Polek z Holenderkami nie miał wielkiej historii. Polki błyskawicznie wypracowały sobie znaczącą zaliczkę (12:3), dzięki czemu mogły kontrolować sytuację w dalszej części tej odsłony. Błąd rywalek ustalił wynik na 25:16.

W drugiej partii oglądaliśmy zdecydowanie bardziej wyrównaną walkę obu ekip. Lepiej zaczęły Polki (8:5), ale w końcówce minimalną zaliczkę uzyskały przyjezdne (20:21). Później oglądaliśmy niecodzienną sytuację. Najpierw cztery akcje z rzędu wygrały biało-czerwone, które przy stanie 24:21 miały piłkę setową po kiwce za blok w wykonaniu Zofii Brzozy. Gospodynie nie były jednak w stanie postawić kropki nad "i", a pięć kolejnych akcji padło łupem rywalek (24:26).

Porażka w takich okolicznościach miała wpływ na słabszą postawę Polek na początku kolejnego seta (4:8). Podopieczne trenera Artura Wójcika goniły wynik i zdołały odrobić straty (15:15). W końcówce zdominowały rywalki, wygrywając serię akcji od stanu 20:18 do 24:18. W ostatniej akcji tej części meczu gospodynie zatrzymały atak rywalek podwójnym blokiem (25:19).

Polki poczuły szansę na wygraną i kolejną partię rozpoczęły ze sporym animuszem (9:3). W dalszej części seta utrzymywały przewagę, punktując seriami (16:9, 23:11). Holenderki nie były już w stanie nawiązać walki. Błąd rywalek dał gospodyniom piłkę meczową (24:13), a po skutecznym ataku Antoniny Serafinowskiej (25:14), Polki rozpoczęły na boisku taniec radości.

Najwięcej punktów: Zofia Sobanty (14), Zofia Brzoza (13), Oliwia Jaroń (11), Anna Fiedorowicz (11) – Polska; Aysha Meering (12), Femke Zegwaard (10) – Holandia. Polki były skuteczniejsze od rywalek w ataku (37%–28%), lepiej punktowały blokiem (12–6) oraz zagrywką (8–7).

Polskie siatkarki wygrały wałbrzyski turniej kwalifikacyjny i wywalczyły awans do finałów ME siatkarek U–16. Impreza ma zostać rozegrana w lipcu na Węgrzech i Słowacji.

Polska – Holandia 3:1 (25:16, 24:26, 25:19, 25:14)

Polska: Aleksandra Walczak, Anna Fiedorowicz, Oliwia Jaroń, Zofia Brzoza, Zofia Sobanty, Antonina Serafinowska – Nadia Siuda (libero) oraz Amelia Dombrowska, Martyna Witczak, Kinga Jucha. Trener: Artur Wójcik.
Holandia: Janne Koops, Femke Zegwaard, Maaike Heilig, Aysha Meering, Floortje van Losser, Roos Wessels – Noa Krikhaar (libero) oraz Rozemarijn Grooters, Luna Strikwerda, Heleen Wiegerinck. Trener: William Klaver.

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego ME siatkarek U–16 (Wałbrzych, 7–9 maja):

2021-05-07: Polska – Litwa 3:0 (25:15, 25:12, 25:11)
2021-05-07: Holandia – Francja 3:0 (25:21, 25:23, 25:19)

2021-05-08: Polska – Francja 3:1 (25:20, 22:25, 25:19, 25:12)
2021-05-08: Litwa – Holandia 0:3 (16:25, 18:25, 23:25)

2021-05-09: Francja – Litwa 3:0 (25:21, 25:21, 25:20)
2021-05-09: Polska – Holandia 3:1 (25:16, 24:26, 25:19, 25:14).