Cztery szybkie sety! Polscy siatkarze ograli Belgię na inaugurację sezonu reprezentacyjnego

Siatkówka
Cztery szybkie sety! Polscy siatkarze ograli Belgię na inaugurację sezonu reprezentacyjnego
fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W pierwszym meczu sezonu reprezentacyjnego siatkarzy Polska pewnie wygrała z Belgią 4:0. Rozegrane w Łodzi spotkanie towarzyskie było elementem przygotowań podopiecznych trenera Vitala Heynena do startu w Lidze Narodów. W piątek obie ekipy zmierzą się ze sobą po raz drugi.

Belgowie przyjechali do Łodzi w eksperymentalnym składzie, w którym dominowali młodzi zawodnicy. Choć Polacy również nie wystąpili w najmocniejszym zestawieniu, różnicę klas było widać już w pierwszej partii. Goście jedynie na początku dotrzymywali kroku Polakom (4:4), którzy odskoczyli po serii dobrych zagrywek Bartosza Bednorza (10:4). W dalszej części seta gospodarze dominowali na parkiecie, prezentując się skutecznie w ataku i w przede wszystkim w bloku (8–0 w tym elemencie w całym secie!). Właśnie dwa bloki przyniosły polskim siatkarzom ostatnie punkty w tej partii (25:13).

 

Zobacz także: Łukasz Kaczmarek otworzył sezon reprezentacyjny 2021! Pierwszy punkt Polaków (WIDEO)

 

Druga odsłona miała podobny scenariusz. Wyrównana walka tylko w pierwszych akcjach (4:4), później punktowa seria Polaków przy zagrywkach Bednorza (8:4) i dominacja gospodarzy. Po asie serwisowym Karola Kłosa różnica wynosiła dziesięć oczek (18:8) i Polacy pewnie zmierzali po zwycięstwo. Autowy atak rywali dał im piłkę setową, a kolejny punktowy blok zamknął seta (25:14).

 

Trener Heynen zapowiedział przed meczem, że większość siatkarzy rozegra po dwa sety. W tej sytuacji po drugiej partii wymienił prawie cały skład. Polacy punktową serią od stanu 2:3 do 7:3 zbudowali przewagę. Mimo zmian, nadal mieli ogromną przewagę w ataku, bloku, dobrze prezentowali się również w polu zagrywki i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Serwis rywali w siatkę dał piłkę setową, a skuteczny atak Dawida Konarskiego ustalił wynik na 25:14.

 

W przypadku wyniku 3:0, trenerzy umówili się na dodatkową partię. Była ona bardziej wyrównana od poprzednich i belgijscy siatkarze długo dotrzymywali kroku gospodarzom (11:10, 14:13). Później jednak wszystko wróciło do normy. Polacy wypracowali sobie zaliczkę i w końcówce kontrolowali sytuację. Ostatnie punkty wywalczyli Bartosz Kwolek i Konarski (25:17).

 

Najwięcej punktów: Dawid Konarski (13), Łukasz Kaczmarek (10), Karol Kłos (10) – Polska; Jolan Cox (14) – Belgia. Polacy dominowali przede wszystkim w bloku (22–3!), ale mieli też przewagę w polu zagrywki (9–3, 4 asy Bednorza) i w ataku (59%–30%).

 

Towarzyskie spotkania z reprezentacją Belgii to jedyne sprawdziany Polaków przed turniejem Ligi Narodów. Zostanie on rozegrany w "bezpiecznej bańce" w dniach 28 maja – 27 czerwca we włoskim mieście Rimini.

Skrót meczu Polska - Belgia:

Polska – Belgia 4:0 (25:13, 25:14, 25:14, 25:17)

 

Polska: Marcin Komenda, Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Janusz, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Dawid Konarski, Norbert Huber. Trener: Vital Heynen.
Belgia: Seppe Van Hoyweghen, Seppe Rotty, Mathijs Desmet, Wout D'Heer, Arno Van de Velde, Jolan Cox – Jelle Ribbens (libero) oraz Lou Kindt, Kobe Brems, Simon Plaskie, Lennert Van Else. Trener: Fernando Munoz Benitez.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie