Czwarta porażka w Rimini! Siatkarki z Karaibów ograły Polskę

Polska – Dominikana 1:3.

W meczu 6. kolejki Ligi Narodów siatkarek Polska przegrała z Dominikaną 1:3. W składzie zabrakło tym razem Malwiny Smarzek i Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej, a Magdalena Stysiak zagrała na pozycji atakującej. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego poniosły czwartą porażkę podczas imprezy rozgrywanej we włoskim Rimini.

Spotkanie lepiej rozpoczęły Polki, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:5. Rywalki szybko odrobiły straty (9:9), a później oglądaliśmy powtórkę tej historii – przewaga biało-czerwonych i odrabianie strat przez siatkarki z Dominikany. Polki lepiej prezentowały się w ataku, lepiej też zagrywały – asy Zuzanny Góreckiej (18:15) i Julii Nowickiej (21:19) przyniosły ważne punkty. W końcówce Polki utrzymały przewagę. Blok Agnieszki Kąkolewskiej przyniósł piłkę setową (24:21), a przestrzelony atak Prisilli Rivery zamknął seta (25:22).

W drugim secie polskie siatkarki nie uniknęły błędów w przyjęciu. Po wyrównanym początku inicjatywę zaczęły przejmować siatkarki z Dominikany, które popełniały mniej błędów, niż w pierwszej partii. W końcówce, po ataku Bethanii De La Cruz, odskoczyły na trzy oczka (19:22). Polki zerwały się do walki, as serwisowy Martyny Łukasik i punktowy blok pozwoliły odrobić straty (22:22), kolejne akcje padły jednak łupem rywalek. Dwa ostatnie słowa w tym secie należały do Brayelin Martinez (22:25).

Polki udanie rozpoczęły trzecią partię (5:1, 8:4) i utrzymywały przewagę do drugiej przerwy technicznej (16:13). Po niej znów zaczęły dochodzić do głosu Dominikanki. Odrobiły straty po ataku De La Cruz, a gra biało-czerwonych wyglądała coraz słabiej. Przy stanie 17:16 doszło do groźnie wyglądającego zderzenia, w którym ucierpiała Julia Nowicka, rozgrywająca szybko jednak wróciła do gry. W końcówce Polskę ratowały skuteczne ataki Magdaleny Stysiak (24:23, 25:24). Później Polki miały jeszcze jednego setbola (26:25), ale ataki Rivery, De La Cruz i błąd przekroczenia linii trzeciego metra przez Stysiak, przechyliły szalę zwycięstwa na stronę rywalek (26:28).

Czwarta odsłona rozpoczęła się po myśli siatkarek z Karaibów (6:8, 9:12). Później dwoma asami serwisowymi popisała się De La Cruz (11:15), a nie był to koniec punktowej serii, którą przerwała skutecznym atakiem Łukasik (12:17). Wynik był dla Polek już wyraźnie niekorzystny, ale ruszyły do odrabiania strat i zmniejszyły różnicę (21:23). Piłkę setową wywalczyła Martinez, a po chwili as serwisowy zakończył tę konfrontację (21:25).

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (26), Zuzanna Górecka (12), Martyna Łukasik (12) – Polska; Bethania De La Cruz (26), Brayelin Martinez (21), Prisilla Rivera (12) – Dominikana. To był mecz błędów własnych obu ekip – Polki popełniły ich aż 23, rywalki 22, ale 13 z nich w pierwszym secie.

W dotychczasowych meczach turnieju VNL w Rimini polskie siatkarki pokonały reprezentację Włoch (3:2) i Korei Południowej (3:0), przegrały natomiast z Serbią (1:3), Turcją (1:3), Belgią (2:3), a teraz z Dominikaną (1:3). W kolejnym meczu zmierzą się z Kanadą, a spotkanie zaplanowano na niedzielę 6 czerwca.

Polska – Dominikana 1:3 (25:22, 22:25, 26:28, 21:25)

Polska: Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Górecka, Magdalena Stysiak, Julia Nowicka, Martyna Łukasik, Klaudia Alagierska – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Olivia Różanski, Karolina Drużkowska, Martyna Łazowska. Trener: Jacek Nawrocki.
Dominikana: Bethania De La Cruz De Pena, Brayelin Elizabeth Martinez, Annerys Victoria Vargas Valdez, Jineiry Martinez, Niverka Dharlenis Marte Frica, Prisilla Rivera – Brens Brenda Castillo (libero) oraz Yonkaira Paola Pena Isabel, Marifranchi Rodriguez, Gina Altagracia Mambru Casilla. Trener: Marcos Kwiek.