Euro 2020: Po remisie z Hiszpanią szanse Polaków na awans wzrosły czterokrotnie

Piłka nożna
Euro 2020: Po remisie z Hiszpanią szanse Polaków na awans wzrosły czterokrotnie
Fot. PAP/EPA
Według theanalyst.com po remisie z Hiszpanią Polacy mają 41,07 procent szans na wyjście z grupy.

Eksperci z portalu theanalyst.com obliczyli szanse reprezentacji Polski na awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. Ich zdaniem "Biało-Czerwoni" mają 41,07 procent szans na wyjście z grupy. Jeszcze w sobotę, przed meczem z Hiszpanią, nasze szanse na udział w fazie pucharowej szacowano na około 10 procent.

Za wyliczenia odpowiada algorytm, do którego wprowadzono szereg niezbędnych parametrów. Są to m.in. bieżące wyniki, uzyskiwane przez drużyny narodowe, ale też historyczne rezultaty w wielkich turniejach.

 

- Model bierze pod uwagę siłę rywali i poziom trudności w potencjalnej drodze do finału. Uwzględnia prawdopodobieństwo, które wynika z układu turniejowej drabinki w fazie pucharowej. Symulację przeprowadzono 40 tysięcy razy. Analizując te wyniki, obliczamy prawdopodobieństwo awansu każdej drużyny - wyjaśniają twórcy algorytmu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jan Bednarek nie zagra ze Szwecją? Nowe informacje na temat stanu zdrowia reprezentanta Polski

 

Jeszcze w dniu meczu Hiszpania - Polska wydawało się, że Polacy nie mają wielkich szans na awans. Większość kibiców i dziennikarzy spodziewała się wysokiej porażki z drużyną z Półwyspu Iberyjskiego. Według ekspertów z portalu theanalyst.com nasze szanse wynosiły około zaledwie 10 procent. Biało-Czerwoni pokazali jednak hart ducha, walczyli o każdą piłkę i zdołali wywieźć z Sewilli cenny remis 1:1, który przedłużył nadzieje kibiców na awans z grupy.

 

W ostatniej serii spotkań Polska zagra ze Szwecją, a Hiszpania ze Słowacją. Według algorytmu theanalyst.com po remisie z Hiszpanią szanse Polaków na wyjście z grupy wzrosły aż czterokrotnie i wynoszą teraz 41,07 procent. Najlepiej oceniane są szanse Szwedów, które wynoszą 97,09 procent. Duże szanse ciągle mają Hiszpanie - 76,69 procent. Jeżeli chodzi o Słowaków, to ich szanse szacowane są podobnie jak Biało-Czerwonych i wynoszą 41,02 procent.

 

ZOBACZ TAKŻE: Euro 2020: Zbigniew Boniek skomentował remis z Hiszpanią

 

Jedyną grupą, która zakończyła rozgrywki, jest grupa A. Włochy i Walia wywalczyły awans do 1/8 finału, a trzecie miejsce zajęła Szwajcaria. Na ostatniej pozycji znalazła się Turcja, która pożegnała się z turniejem. Szanse na awans do fazy pucharowej już wcześniej straciła Macedonia Północna, która znajduje sięna ostatnim miejscu w grupie C.

 

Według theanalyst.com największe szanse na końcowy triumf w turnieju ma reprezentacja Francji (23,9 procent). Na kolejnych miejscach znajdują się Portugalia (12,5%), Niemcy (12%) oraz Belgia (10,5%), a także - mimo dwóch remisów na starcie - Hiszpania (9,6%).

 

MB, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie