Rajd Safari: Sebastien Ogier liderem, Sobiesław Zasada na mecie pierwszego dnia

Moto
Rajd Safari: Sebastien Ogier liderem, Sobiesław Zasada na mecie pierwszego dnia
fot. PAP/EPA
Sebastien Ogier.

Siedmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota) wygrał pierwszy odcinek specjalny Rajdu Safari, szóstej rundy mistrzostw świata i objął prowadzenie w imprezie. 91-letni Sobiesław Zasada (Ford) zameldował się na mecie pierwszego dnia.

Ogier wyprzedza o zaledwie 0,3 sekundy kolegę z ekipy Toyoty Fina Kalle Rovanperę i o 0,7 innego kierowcę Toyoty Brytyjczyka Elfyna Evansa. Na 15. miejscu jest Daniel Chwist, wnuk Zasady.

 

Sam mistrz uzyskał znacznie słabszy czas, ale - jak sam powiedział przed startem - jego celem jest osiągnięcie mety. Na trasę legendarnej imprezy wyruszył po raz dziewiąty.

 

- Jadę, bo chcę zobaczyć, jak dzisiaj wyglądają rundy mistrzostw świata. To nie będzie wycieczka, będę się ścigać, ducha rywalizacji pomimo wieku nadal mam w sobie. Wiem oczywiście, że od mojego poprzedniego startu w 1997 roku zmieniło się tam prawie wszystko, a jedyną wspólną cechą są tylko kenijskie bezdroża. Wierzę, że uda mi się osiągnąć metę - powiedział Sobiesław Zasada.

 

W Safari w 1997 roku jego pilotem była żona, Ewa Zasada, a polska załoga jadąca samochodem Mitsubishi Lancer Evo III zajęła drugie miejsce w grupie N. W tegorocznej edycji pilotem Zasady jest Tomasz Borysławski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rajd Polski: Aleksiej Łukjaniuk wygrał rywalizację

 

Start polskiego mistrza odnotowują światowe media podkreślając, że jest bezapelacyjnie najstarszym kierowcą uczestniczącym w rajdzie rangi mistrzostw świata. Przypominają, że Zasada trzykrotnie triumfował w mistrzostwach Europy, ma też w dorobku 11 tytułów mistrza Polski i 148 wygranych rajdów.

 

Rajd Safari po raz pierwszy był zorganizowany w 1953 roku. Trasę wyznaczono wtedy na terenach Kenii, Ugandy i Tanganiki pod nazwą East African Coronation Safari. W latach 1960–1974 nazwa rajdu brzmiała East African Safari Rally, a od 1975 – Safari Rally.

 

Tegoroczny Rajd Safari odbędzie się w dniach 24-27 czerwca. Kierowcy będą mieli do pokonania 18 odcinków specjalnych o łącznej długości 320 kilometrów. Trasę wyznaczono w regionie Great Rift Valley (Wielkie Rowy Afrykańskie), wokół jeziora Naivasha. Baza rajdu znalazła się na terenie The Kenya Wildlife Training Institute w miejscowości Naivasha.

 

Najdłuższy, dwukrotnie przejeżdżany w piątek odcinek specjalny Kedong ma prawie 33 km. W sobotę w programie jest także dwukrotnie pokonywany OS Sleeping Warrior o długości 31 km.

 

Pierwsza załoga na mecie powinna się zameldować w niedzielę około godz. 15 czasu polskiego.

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie