Euro 2020: Anglia w półfinale, Ukraina na kolanach. To był nokaut!

Harry Kane w ćwierćfinale Euro 2020 z Ukrainą zdobył dwie bramki.

W sobotnim ćwierćfinale Euro 2020 na Stadionie Olimpijskim w Rzymie reprezentacja Anglii rozbiła Ukrainę 4:0. Dwie bramki w meczu zdobył napastnik Tottenhamu Harry Kane. W półfinale drużyna Garetha Southgate'a zagra z drużyną Danii.

Pierwsza bramka dla reprezentacji Anglii padła już w czwartej minucie meczu. Raheem Sterling zszedł z lewego skrzydła do środkowej strefy boiska i popisał się świetnym prostopadłym podaniem w kierunku Harry'ego Kane'a. Napastnik Tottenhamu Hotspur doszedł do piłki i w sytuacji sam na sam pokonał próbującego rozpaczliwie interweniować Heorhija Buszczana.

W 17. minucie szansę na wyrównanie mieli Ukraińcy. Indywidualną akcję przeprowadził Roman Jaremczuk, który wbiegł w pole karne i oddał strzał z dystansu. Pewną interwencją w bramce popisał się Jordan Pickford.

Dziesięć minut później Anglicy stanęli przed szansą na kolejnego gola. Luke Shaw dośrodkował z lewego skrzydła z rzutu wolnego, ale po strzale głową Harry'ego Kane'a piłka przeszła nad bramką Ukraińców.

Przez większość pierwszej połowy Anglicy konstruowali atak pozycyjny, a Ukraińcy bronili się, czekając na swoją szansę wyjścia z kontratakiem. W 23. minucie meczu potężny strzał sprzed pola karnego oddał Declan Rice, a piłkę z trudem odbił Heorhij Buszczan.

W 36. minucie reprezentacja Ukrainy przeprowadziła kontratak, który zakończył się strzałem Ołeksandra Zinczenki z ośmiu metrów. Jego uderzenie skutecznie zablokował w polu karnym Mason Mount.

W odpowiedzi świetną akcję przeprowadzili Anglicy. Luke Shaw podał do Jadona Sancho, który oddał strzał z półobrotu z okolic linii pola karnego. Posłał jednak piłkę w środek bramki, co ułatwiło interwencję Buszczanowi. Chwilę później sędzia odgwizdał pozycję spaloną Shawa.

Reprezentacja Ukrainy walczyła o to, by doprowadzić do wyrównania. W 43. minucie Mykoła Szaparenko uderzył z 25 metrów, ale nadał piłce bardzo podkręcony tor lotu i w efekcie minęła ona słupek bramki Jordana Pickforda.

Druga połowa zaczęła się od mocnego uderzenia reprezentacji Anglii. Po dośrodkowaniu Luke'a Shawa z rzutu wolnego do piłki w polu karnym doszedł Harry Maguire, który wygrał pojedynek główkowy z Mykołą Matwijenko i podwyższył prowadzenie do 2:0.

Chwilę później było już 3:0! Luke Shaw dośrodkował z lewego skrzydła, a do piłki w polu karnym doskoczył Harry Kane, który umieścił piłkę w siatce, zdobywając swoją drugą bramkę w tym meczu.

W 62. minucie Kane był bliski hat-tricka. Huknął z kilkunastu metrów, a przepiękna paradą popisał się Buszczan. Minutę później Jordan Henderson doszedł do dośrodkowania Masona Mounta i z odległości kilku metrów skierował piłkę do bramki Ukraińców. 4:0 to był już nokaut!

W półfinale drużyna Garetha Southgate'a zagra z Danią, a spotkanie zostanie rozegrane na stadionie Wembley w Londynie w środę 7 lipca o godz. 21:00.

Ukraina - Anglia 0:4 (0:1)

Bramki: Kane 4, 50, Maguire 46, Henderson 63

Ukraina: Heorhij Buszczan - Ilia Zabarny, Serhij Krywcow (35. Wiktor Cygankow), Mykoła Matwiejenko - Ołeksandr Karawajew, Serhij Sydorczuk (64. Jewhen Makarenko), Ołeksandr Zinczenko, Witalij Mykołenko - Andrij Jarmołenko, Roman Jaremczuk, Mykoła Szaparenko.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw (65. Kieran Trippier) - Declan Rice (57. Jordan Henderson), Kalvin Phillips (65. Jude Bellingham), Jadon Sancho, Mason Mount, Raheem Sterling (65. Marcus Rashford) - Harry Kane (73. Dominic Calvert-Lewin).