Grand Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda Duda piąty w Zagrzebiu

Inne
Grand Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda Duda piąty w Zagrzebiu
Fot. PAP
Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda z dorobkiem 20 punktów wywalczył piąte miejsce w zakończonym w Zagrzebiu turnieju cyklu Grand Chess Tour w szachach szybkich i błyskawicznych z udziałem czołowych arcymistrzów świata. W niedzielę Polak zanotował pięć zwycięstw, trzy porażki i remis.

W Grand Chess Tour w turnieju szachów szybkich zawodnicy za zwycięstwo otrzymują dwa punkty, a za remis – jeden, a w blitzu punktacja jest standardowa: jeden za zwycięstwo, pół punktu za remis.

 

Po dziewięciu rundach partii szachów szybkich (tempo 30 minut) i 18 błyskawicznych (5 minut + 2 sekundy) w klasyfikacji końcowej turnieju zwyciężył Francuz Maxime Vachier-Lagrave - 23, przed Hindusem Viswanathanem Anandem - 21, Holendrem Anishem Girim - 20,5, Rosjaninem Janem Niepomniaszczim i Dudą - po 20.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wygrane Dudy i Wojtaszka w Pradze

 

W turnieju w Chorwacji, rozgrywanym w klasycznej formule, bezpośrednio przy szachowych stolikach, brało udział 10 arcymistrzów ze światowej czołówki. Siedmiu z nich jest klasyfikowanych w pierwszej dwudziestce globu.

 

Duda (18. FIDE) niedzielną rywalizację rozpoczął od porażki z Rosjaninem Aleksandrem Griszczukiem i remisu z byłym mistrzem świata Anandem. W trzeciej rundzie blitza po raz drugi w życiu spotkał się z wieloletnim czempionem, legendarnym rosyjskim arcymistrzem Garrim Kasparowem i pokonał go, tak jak w sobotę, tym razem czarnymi po 33 posunięciach. W kolejnej wygrał z Ukraińcem Antonem Korobowem.

 

Następnie przegrał z najlepszym szachistą Azerbejdżanu Szachrijarem Mamiedjarowem, pokonał Holendra Giriego i uległ Francuzowi Vachier-Lagrave. Zakończył rywalizację w turnieju dwoma zwycięstwami z Niepomniaszczim, który pod koniec roku zmierzy się z broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata oraz zrewanżował się Holendrowi Jordenowi Van Foreestowi za pechową porażkę poprzedniego dnia.

 

Kasparow w powrocie do rywalizacji turniejowej w sobotę poniósł osiem porażek i zremisował partię z Griszczukiem, a w niedzielę pokonał Van Foreesta, nie rozstrzygnął pojedynków z Girim i Niepomniaszczim oraz poniósł sześć porażek.

 

Pula nagród turnieju rozgrywanego w Kongresni Centar NSK w Zagrzebiu wynosiła 150 tys. dolarów.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie