Lista polskich mistrzów olimpijskich

Inne
Lista polskich mistrzów olimpijskich
fot. PAP
Lista polskich mistrzów olimpijskich

Ilu było mistrzów olimpijskich? Jak wielu Polaków wygrywało na olimpiadzie? Sprawdź, jak wygląda lista polskich mistrzów olimpijskich.

Polska zdobyła w historii igrzysk olimpijskich łącznie 67 złotych medali. Najwięcej złotych krążków Polacy zdobywali w Lekkiej Atletyce. Poniżej lista triumfatorów:

 

ZOBACZ TAKŻE: Jakie medale są na igrzyskach?

Amsterdam 1928

  1. Halina Konopacka – rzut dyskiem

Los Angeles 1932

  1. Janusz Kusociński – bieg na 10 000 m
  2. Stanisława Walasiewicz – bieg na 100 m

Helsinki 1952

  1. Zygmunt Chychła – boks, waga półśrednia

Melbourne 1956

  1. Elżbieta Krzesińska – skok w dal

Rzym 1960

  1. Zdzisław Krzyszkowiak – bieg na 3000 m z przeszkodami
  2. Ireneusz Paliński – podnoszenie ciężarów, waga półciężka
  3. Kazimierz Paździor – boks, waga lekka
  4. Józef Szmidt – trójskok

Tokio 1964

  1. Waldemar Baszanowski – podnoszenie ciężarów, waga lekka
  2. Egon Franke – szermierka, floret indywidualnie
  3. Józef Grudzień – boks, waga lekka
  4. Marian Kasprzyk – boks, waga półśrednia
  5. Jerzy Kulej – boks, waga lekkopółśrednia
  6. Józef Szmidt – trójskok
  7. Teresa Ciepły, Halina Górecka, Irena Kirszenstein, Ewa Kłobukowska – sztafeta 4*100 m

Meksyk 1968

  1. Waldemar Baszanowski – podnoszenie ciężarów, waga lekka
  2. Jerzy Kulej – boks, waga lekkopółśrednia
  3. Jerzy Pawłowski – szermierka, szabla indywidualnie
  4. Irena Szewińska – bieg na 200 m
  5. Józef Zapędzki – strzelectwo, pistolet sylwetkowy

Monachium 1972

  1. Władysław Komar – pchnięcie kulą
  2. Zygmunt Smalcerz – podnoszenie ciężarów, waga musza
  3. Jan Szczepański – boks, waga lekka
  4. Witold Woyda – szermierka, floret indywidualnie
  5. Józef Zapędzki – strzelectwo, pistolet sylwetkowy
  6. Marek Dąbrowski, Arkadiusz Godel, Jerzy Kaczmarek, Lech Koziejowski, Witold Woyda – szermierka, floret drużynowo
  7. Zygmunt Anczok, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Jerzy Gorgoń, Zbigniew Gut, Andrzej Jarosik, Kazimierz Kmiecik, Hubert Kostka, Jerzy Kraska, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Zygmunt Maszczyk, Marian Ostafiński, Marian Szeja, Zygfryd Szołtysik, Antoni Szymanowski, Ryszard Szymczak – piłka nożna

Montreal 1976

  1. Kazimierz Lipień – zapasy w stylu klasycznym, waga piórkowa
  2. Janusz Pyciak-Peciak – pięciobój nowoczesny, indywidualnie
  3. Jerzy Rybicki – boks, waga lekkośrednia
  4. Irena Szewińska – bieg na 400 m
  5. Tadeusz Ślusarski – skok o tyczce
  6. Jacek Wszoła – skok wzwyż
  7. Bronisław Bebel, Ryszard Bosek, Wiesław Gawłowski, Marek Karbarz, Zbigniew Lubiejewski, Lech Łasko, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki – siatkówka

Moskwa 1980

  1. Jan Kowalczyk (koń Artemor) – jeździectwo, konkurs skoków indywidualnie
  2. Władysław Kozakiewicz – skok o tyczce
  3. Bronisław Malinowski – bieg na 3000 m z przeszkodami

Seul 1988

  1. Waldemar Legień – judo, waga lekkośrednia
  2. Andrzej Wroński – zapasy w stylu klasycznym, waga ciężka

Barcelona 1992

  1. Waldemar Legień – judo, waga średnia
  2. Arkadiusz Skrzypaszek – pięciobój nowoczesny, indywidualnie
  3. Maciej Czyżowicz, Dariusz Goździak, Arkadiusz Skrzypaszek – pięciobój nowoczesny, drużynowo

Atlanta 1996

  1. Robert Korzeniowski – chód na 50 km
  2. Mateusz Kusznierewicz – żeglarstwo, klasa Finn
  3. Renata Mauer – strzelectwo, karabinek pneumatyczny
  4. Paweł Nastula – judo, waga półciężka
  5. Ryszard Wolny – zapasy w stylu klasycznym, waga lekka
  6. Andrzej Wroński – zapasy w stylu klasycznym, waga ciężka
  7. Włodzimierz Zawadzki – zapasy w stylu klasycznym, waga piórkowa

Sydney 2000

  1. Robert Korzeniowski – chód na 20 km
  2. Robert Korzeniowski – chód na 50 km
  3. Renata Mauer-Różańska – strzelectwo, karabinek małokalibrowy w 3 postawach
  4. Kamila Skolimowska – rzut młotem
  5. Szymon Ziółkowski – rzut młotem
  6. Tomasz Kucharski, Robert Sycz – wioślarstwo, dwójka podwójna wagi lekkiej

Ateny 2004

  1. Otylia Jędrzejczak – pływanie, 200 m stylem motylkowym
  2. Robert Korzeniowski – chód na 50 km
  3. Tomasz Kucharski, Robert Sycz – wioślarstwo, dwójka podwójna wagi lekkiej

Pekin 2008

  1. Leszek Blanik – gimnastyka, skok
  2. Szymon Kołecki – podnoszenie ciężarów, kategoria 94 kg
  3. Tomasz Majewski – pchnięcie kulą
  4. Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Adam Korol, Konrad Wasielewski – wioślarstwo, czwórka podwójna

Londyn 2012

  1. Tomasz Majewski – pchnięcie kulą
  2. Adrian Zieliński – podnoszenie ciężarów, kategoria 85 kg
  3. Anita Włodarczyk – rzut młotem

Rio de Janeiro 2016

  1. Anita Włodarczyk – rzut młotem.
  2. Natalia Madaj-Smolińska, Magdalena Fularczyk-Kozłowska - wioślarstwo, dwójka podwójna
MS, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie