Tokio 2020: Jeden set za dużo! Polscy siatkarze wygrali z Wenezuelą

Polska – Wenezuela 3:1.

W meczu 3. kolejki grupy A turnieju igrzysk Tokio 2020 Polska wygrała z Wenezuelą 3:1. To drugie zwycięstwo podopiecznych trenera Vitala Heynena, który tym razem postawił w wyjściowym składzie na Łukasza Kaczmarka, Kamila Semeniuka oraz wracającego do zdrowia Michała Kubiaka. Polacy zaliczyli wpadkę w trzecim secie, w którym wyraźnie ulegli rywalom.

Polscy siatkarze byli zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji i potwierdzili to na boisku. Rywale jedynie na początku dotrzymywali im kroku. Po asie serwisowym Emersona Rodrigueza było 3:4. Wenezuelczycy wygrali jeszcze następną akcję, ale Polacy błyskawicznie opanowali sytuację. W środkowej części seta mieli już wyraźną przewagę (16:10), później dwa asy dołożył Kamil Semeniuk (20:12). Biało-czerwoni korzystali też z błędów rywali, jeden z nich przyniósł piłkę setową. Premierową partię zakończył punktowy blok Łukasza Kaczmarka (25:16).

W drugiej odsłonie Polacy zaczęli budować przewagę już w pierwszych akcjach (5:1, 9:4). Utrzymywali przewagę w kolejnych akcjach, znów asem popisał się Semeniuk (16:9). Po ataku Mateusza Bieńka ze środka było 19:9, a kilka chwil później środkowy dołożył jeszcze punktową zagrywkę (21:10). Asa zapisał też na koncie Fabian Drzyzga (23:12). Jakub Kochanowski wywalczył piłkę setową i w następnej akcji zamknął seta punktowym blokiem (25:13).

Set numer trzy rozpoczął się od falstartu Polaków. Willner Rivas (2:5) i Edson Valencia (4:7) zaskoczyli ich zagrywkami. Polacy byli zdekoncentrowani, brakowało skuteczności i przy stanie 10:14 trener Vital Heynen po raz pierwszy poprosił o czas. Reprymenda trenera nie przyniosła jednak skutku. Gra biało-czerwonych zupełnie się załamała, co bezlitośnie wykorzystali skuteczni w ataku rywale. W końcówce na boisku pojawił się Bartosz Kurek, który zastąpił słabiej dysponowanego Kaczmarka. Valencia atakiem ze środka wywalczył piłkę setową (17:24), a uderzenie Rodrigueza z prawego skrzydła ustaliło wynik na 18:25.

Taka sytuacja podrażniła polskich siatkarzy i w kolejnej partii zanotowali oni dobry początek. Po asie serwisowym Semeniuka prowadzili 4:2, a w kolejnych akcjach powiększali zaliczkę. Reprezentanci Wenezueli nie potrafili utrzymać jakości gry z trzeciej partii. Polacy pewnie zmierzali po zwycięstwo. Kubiak atakiem po bloku dał piłkę meczową, a w ostatniej akcji tego spotkania Semeniuk popisał się kolejnym w tym meczu asem serwisowym (25:15).

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (24), Mateusz Bieniek (14), Jakub Kochanowski (11) – Polska; Ronald Fayola (13), Willner Rivas (11) – Wenezuela. Polacy dominowali w ataku i w polu serwisowym (11–4, 6 asów Semeniuka).

We wcześniejszych meczach turnieju olimpijskiego Polska przegrała 2:3 z Iranem i pokonała 3:0 Włochy. Wenezuela przegrała 0:3 z Japonią i 0:3 z Iranem. Biało-czerwoni w fazie grupowej zmierzą się jeszcze z Japonią i Kanadą.

Polska – Wenezuela 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15)

Polska: Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz. Trener: Vital Heynen.
Wenezuela: Willner Rivas, Emerson Rodriguez, Jose Verdi, Edson Valencia, Jose Carrasco, Ronald Fayola – Hector Mata (libero) oraz Elliecer Canelo, Armando Velazquez, Luis Arias, Robert Oramas, Fernando Gonzalez. Trener: Ronald Sarti.