Tokio 2020: Wyniki meczów 3. kolejki turnieju siatkarek

Chińskie siatkarki przegrały trzeci mecz na igrzyskach Tokio 2020.

W czwartek rozegrane zostały spotkania trzeciej kolejki turnieju siatkarek igrzysk Tokio 2020. Trzecią porażkę poniosła reprezentacja Chin. Mistrzynie olimpijskie z Rio uległy tym razem Rosjankom 2:3 i są w bardzo trudnej sytuacji. W innym ciekawym starciu siatkarki USA wygrały po tie-breaku z Turcją. Kilka drużyn ma już zapewniony awans do ćwierćfinału. Sprawdź wyniki meczów 3. kolejki turnieju siatkarek IO w Tokio.

Rywalizację w grupie A rozpoczął mecz Korea Południowa – Dominikana. Gra obu ekip falowała, było sporo błędów własnych (29–29). Choć mecz zakończył się tie-breakiem, to cztery pierwsze partie nie przyniosły większych emocji. Nieco więcej było ich w piątej, wygranej przez ekipę z Azji 15:12.

W drugim spotkaniu tej grupy Serbia pewnie ograła Kenię. Zwycięstwo faworytek nie podlegało dyskusji, choć rywalki próbowały nawiązać walkę. Podopieczne trenera Zorana Terzica popełniły więcej błędów własnych, ale dominowały w ataku i w polu serwisowym (10–1). Serbki odniosły w Tokio trzecie zwycięstwo, trzecie bez straty seta.

Japonki zmierzyły się z reprezentacją Brazylii. Pierwsze dwa sety bez historii – gospodynie nie miały wiele do powiedzenia i przegrały 16:25 oraz 18:25. Dopiero trzecia odsłona przyniosła wyrównaną walkę i miała zaciętą końcówkę. Zwieńczyła go rywalizacja na przewagi, a decydujące punkty przyniosły ataki Gabi (24:26).

W grupie B siatkarki reprezentacji Włoch pewnie pokonały 3:0 Argentynę. Najbardziej wyrównana była premierowa partia, w której ekipa Argentyny długo dotrzymywała kroku faworyzowanym przeciwniczkom (19:19). Włoszki wygrały 25:21, a w kolejnych setach miały sytuację pod kontrolą (25:16, 25:15). Po trzech meczach turnieju ekipa z Italii ma komplet punktów i przegrała zaledwie jednego seta.

Trzeci mecz – trzecia porażka! Nie tak wyobrażały sobie olimpijski start mistrzynie z Rio – siatkarki reprezentacji Chin. Po 0:3 z Turcją i 0:3 ze Stanami Zjednoczonymi, Chinki uległy 2:3 Rosjankom (RKO). Po trzech setach prowadziły 2:1, w czwartym przegrały rywalizację na przewagi (25:27). W tie-breaku górą była Sborna. Na przestrzeni meczu Chinki popełniły mniej błędów od rywalek, lepiej zagrywały, ale słabiej prezentowały się w ataku i w bloku. Najlepiej punktującą zawodniczką meczu była Arina Fedorowcewa, która wywalczyła dla zwyciężczyń 28 oczek. Chinki po tej porażce są w trudnej sytuacji i mogą nie wyjść z grupy. W ostatnich meczach tej fazy zagrają z reprezentacjami Włoch i Argentyny.

Joanna Kaczor-Bednarska: Chinki są w bardzo trudnej sytuacji

Rywalizację w tej serii gier zakończyło spotkanie USA z Turcją. W dwóch pierwszych setach Amerykanki miały wyraźną przewagę i wygrały 25:19 oraz 25:20. W trzeciej odsłonie role się odwróciły. Tym razem to Turczynki nadawały ton wydarzeniom na parkiecie, a znakomicie prezentowała się rezerwowa Meryem Boz. Skuteczny atak Hande Baladin ustalił wynik na 17:25, co oznaczało, że siatkarki USA przegrały pierwszego seta na tych igrzyskach. W kolejnej partii nadal wyraźną przewagę miała Turcja. Gdy Boz popisała się efektownym atakiem na 20:25, obie ekipy mogły przygotowywać się do tie-breaka. W nim Amerykanki odzyskały wigor. Rozpoczęły efektownie (6:2), ale rywalki błyskawicznie odrobiły straty (7:7), a po asie serwisowym Edy Erdem uzyskały przewagę (8:9). Końcówka należała jednak do ekipy USA. Dwa punktowe bloki pozwoliły uzyskać prowadzenie 13:11, a dwa brakujące punkty dały Amerykankom autowe ataki przeciwniczek (15:12).

Takie wyniki trzeciej kolejki spotkań oznaczają, że awans z grupy A mają już zapewniony reprezentacje Serbii i Brazylii, a z grupy B Włochy oraz Stany Zjednoczone.

grupa A:

2021-07-29: Korea Południowa – Dominikana 3:2 (25:20, 17:25, 25:18, 15:25, 15:12)
2021-07-29: Serbia – Kenia 3:0 (25:21, 25:11, 25:20)
2021-07-29: Japonia – Brazylia 0:3 (16:25, 18:25, 24:26)

grupa B:

2021-07-29: Włochy – Argentyna 3:0 (25:21, 25:16, 25:15)
2021-07-29: Chiny – Rosja 2:3 (17:25, 25:23, 25:20, 25:27, 12:15)
2021-07-29: USA – Turcja 3:2 (25:19, 25:20, 17:25, 20:25, 15:12)

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio. A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.