Tokio 2020: Paweł Fajdek zajął piąte miejsce w grupie A kwalifikacji

Inne
Tokio 2020: Paweł Fajdek zajął piąte miejsce w grupie A kwalifikacji
fot. Cyfrasport
Paweł Fajdek.

Paweł Fajdek rzucił młotem na odległość 76,46 m i zajął piąte miejsce w grupie A kwalifikacji igrzysk w Tokio. Czterokrotny mistrz świata musi jeszcze poczekać, co zrobią rywale w drugiej grupie, ale jest blisko awansu do pierwszego w karierze finału olimpijskiego.

Fajdek po raz trzeci na igrzyska jechał jako kandydat do medalu, a po raz drugi jako faworyt. Dotychczas za każdym razem odpadał w eliminacjach.

 

Zobacz także: Trzy Polki w finale rzutu młotem

 

W 2012 roku w Londynie debiutował w olimpijskiej rywalizacji. Pod okiem Czesława Cybulskiego zaliczył trzy nieudane rzuty. Wówczas jednak mówiono, że jest młody - 23 lata, że to dobra nauka na przyszłość. Dodatkowo skarżył się na ból nogi.

 

Cztery lata później w Rio był już dominatorem. Wcześniej zmienił szkoleniowca, wrócił do swojej pierwszej trenerki Jolanty Kumor. Do Brazylii poleciał jako dwukrotny mistrz świata, w sezonie 2016 nie przegrał ani jednego konkursu, a mimo wszystko nie przebrnął kwalifikacji. Ze stadionu schodził ze łzami w oczach i mówił, że nie wie, co się stało. Przyczyny szukał w porannej porze, upale. Eksperci twierdzili, że nie poradził sobie z presją.

 

Tym razem miało być inaczej. W końcu "do trzech razy sztuka". Fajdek jednak po raz kolejny zafundował kibicom spore emocje i oczekiwanie na to, co zrobią rywale. W pierwszej próbie miał 74,28, drugą spalił, a w trzeciej zmierzono mu 76,46. By bezpośrednio awansować do finału trzeba było rzucić 77,50 m. W innej sytuacji trzeba znaleźć się w czołowej "12" eliminacji.

 

Po trzecim podejściu kamery pokazały siedzącego na trybunach mistrza olimpijskiego z Sydney (2000) Szymona Ziółkowskiego, który obecnie jest trenerem Fajdka. Były poseł wyraźnie odetchnął, co może świadczyć o tym, że wierzy, iż osiągnięty przez jego zawodnika wynik da mu finał.

 

Druga grupa eliminacji start rozpocznie o godz. 3.30. Są w niej m.in. brązowy medalista ostatnich igrzysk Wojciech Nowicki i niesamowity w tym sezonie Amerykanin Rudy Winkler.

 

Walka o medale zaplanowana jest na środę.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio. A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym, co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie