Tokio 2020: Włoscy złoci medaliści Jacobs i Tamberi "trenowali" wspólnie przed startem

Inne
Tokio 2020: Włoscy złoci medaliści Jacobs i Tamberi "trenowali" wspólnie przed startem
fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Włoscy mistrzowie olimpijscy sprinter Lamont Marcell Jacobs i skoczek wzwyż Gianmarco Tamberi "trenowali" wspólnie przed niedzielnym startem w Tokio, grając wieczorem w gry wideo w niewielkim pokoju Jacobsa w wiosce olimpijskiej.

– Wyobrażasz sobie, co będzie jeśli wygramy w niedzielę? – zapytał Jacobs kolegę w trakcie wirtualnej rywalizacji. Skoczek odparł: – Nie, to niemożliwe, nawet nie ma co myśleć w ten sposób. Sprinter pokiwał głową na znak zgody.

 

Zobacz także: Lamont Marcell Jacobs mistrzem olimpijskim na 100 metrów

 

Kilkanaście godzin później na stadionie olimpijskim w Tokio zdobyli medale z najcenniejszego kruszcu w odstępie kilkunastu minut.

 

"Niedziela 1 sierpnia 2021: historyczny dzień. To legendarne wydarzenie" – napisała "Gazzetta dello Sport" o wyczynie dwóch sportowców Italii.

 

Jako pierwszy cieszył się z mistrzostwa 29-letni Tamberi, który na igrzyskach w Rio de Janeiro nie wystąpił z powodu kontuzji stawu skokowego.

 

Razem z nim złoto zdobył Katarczyk Mutazz Barshim, podopieczny polskiego szkoleniowca Stanisława Szczyrby. Obydwaj bezbłędnie pokonywali każdą wysokość, aż do 2,37, ale żaden nie zdołał przeskoczyć 2,39.

 

Zawodnicy, którzy są przyjaciółmi, zdecydowali, że nie chcą dogrywki i obydwaj "biorą" złoto. Emocjonalny Włoch przez kilka minut nie mógł dojść do siebie, położył się na rozbiegu trzymał za serce, płakał.

 

– Oszalałem ze szczęścia, moje serce eksplodowało – powiedział.

 

Nie minęło 20 minut, gdy po raz kolejny wpadł w ekstazę radości za sprawą popisu sprinterskiego Jacobsa, który wygrał sensacyjnie 100 m czasem 9,80 i ustanowił rekord Europy.

 

Włoch wyprzedził faworytów Amerykanina Freda Kerley’a i Kanadyjczyka Andre De Grasse.

 

– Myślę, że potrzebuję czterech czy pięciu lat, by zrozumieć, co wydarzyło się w Tokio – powiedział zszokowany Jacobs po biegu.

 

Poprzedni rekord Europy wynosił 9,86 i należał od 2004 roku do Portugalczyka Francisa Obikwelu.

 

26-letni Jacobs, który urodził się w El Paso w Teksasie (ojciec jest Amerykaninem, matka Włoszką), został pierwszym sprinterem z Europy, który zwyciężył w olimpijskim biegu na 100 m od 1992 roku. Wówczas, w Barcelonie, triumfował reprezentujący Wielką Brytanię, ale pochodzący z Jamajki Linford Christie.

 

Polscy kibice mogli zapamiętać Jacobsa z występu w Chorzowie, gdy w majowych mistrzostwach świata sztafet zdobył srebro w biegu 4x100 m.

 

Lekkoatletyczne treningi rozpoczął w wieku 10 lat, ale przez kilka lata nie był zdecydowany, czy nie iść śladem ojca, który był w młodości koszykarzem.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio. A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym, co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie