Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej zostanie rozegrany we Wrocławiu

Siatkówka
Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej zostanie rozegrany we Wrocławiu
fot. PAP
Agata Mróz-Olszewska.

#VolleyWrocław wspólnie z Fundacją Kropla Życia po raz drugi zorganizuje Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Turniej to doskonała okazja do zobaczenia siatkarek #VolleyWrocław po prawie rocznej nieobecności kibiców na trybunach. To również możliwość poznania drużyny jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Wstęp dla kibiców na wydarzenie będzie bezpłatny.

To już dziewiąta edycja memoriału. Do tej pory rozgrywany był w różnych miastach Polski. W Dąbrowie w 2018 roku, siatkarki z Dolnego Śląska triumfowały po raz pierwszy. Po tym zwycięstwie Wrocław stał się organizatorem wydarzenia. Dwa lata temu zawodniczki po raz drugi mogły cieszyć się ze zwycięstwa. Memoriał z powodu pandemii nie odbył się w zeszłym roku. Teraz ponownie będzie można powrócić do tej pięknej tradycji, upamiętniającej wybitną siatkarkę oraz propagującej akcję krwiodawstwa. Udział w tegorocznej międzynarodowej edycji zapowiedziały następujące drużyny: VK Dukla Liberec, Schwarz-Weiss Erfurt oraz Energa MKS Kalisz. Gospodarzem turnieju będzie #VolleyWrocław.

 

Uczestnicy turnieju 

 

VK Dukla Liberec to klub z wieloletnimi tradycjami czyniący duże postępy w poprzednich latach. Jest tegorocznym mistrzem ligi czeskiej i zdobywcą drugiego miejsca w pucharze tego kraju. Zdobyta pozycja w lidze gwarantuje im grę w Lidze Mistrzyń i pod tym kątem był budowany zespół, głównie w oparciu o czeskie zawodniczki.

 

Zobacz także: #VolleyWrocław wygrał VIII Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej

 

Schwarz-Weiss Erfurt to zespół ze stolicy Turyngii. Po okresie niepowodzeń i słabszych wyników sportowych w klubie zaszły znaczące zmiany. Została wymieniona kadra menadżerska, jak i cały sztab szkoleniowy. Poczynione przekształcenia mają dać efekt w postaci awansu do upragnionych play-offów. Nowy zespół może sporo namieszać w lidze niemieckiej.

 

Energa MKS Kalisz na swoim koncie ma cztery mistrzostwa Polski (1997, 1998, 2005, 2007). Po zawirowaniach formalnych, drużyna "zniknęła" z siatkarskiej mapy. Zespół po dziesięciu latach, od sezonu 2018/19 powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zeszły sezon kaliski team zakończył na siódmym miejscu.

 

#VolleyWrocław – wcześniej znany był pod nazwą Impel Wrocław. Wtedy to zespołowi udało się zdobyć srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski. Obecnie zawodniczki rywalizują w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Oprócz seniorskiego zespołu, biało-zielone barwy z sukcesami reprezentuje młodzież – w ostatnich latach mistrzynie Polski młodziczek 2019 i wicemistrzynie Polski juniorek 2018. W portfolio wrocławskiego klubu są także zajęcia dla najmłodszych dziewcząt – w programach Volleymania Wrocław i Volleymania Dolny Śląsk.

 

IX edycja Memoriału

 

Agata Mróz-Olszewska była polską siatkarką, która reprezentowała kraj ponad 130 razy. Wraz z drużyną dwukrotnie (2003 i 2005) zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. W wieku 17 lat wykryto u niej MDS, czyli mielodysplazję szpiku. Wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego i razem z nim doczekała się córeczki, Liliany. 22 maja 2008 roku siatkarka przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zmarła dwa tygodnie później.

 

Od kilku lat organizowany jest memoriał ku pamięci tej wybitnej siatkarki. Wydarzenie ma charakter charytatywny, a jego nadrzędnym celem oprócz rywalizacji sportowej jest popularyzacja działań związanych z krwiodawstwem, transplantacją i poszukiwaniem dawców szpiku kostnego.

 

Datę memoriału zaplanowano na 17–18 września tego roku. Półfinały odbędą się w piątek, dzień później rozegrane zostaną mecze finałowe. Cztery drużyny o zwycięstwo powalczą we wrocławskiej Hali Orbita. Wstęp jest bezpłatny, jednak w trakcie meczów zostaną przeprowadzone zbiórki charytatywne. Kibice, którzy w tym czasie nie będą mogli pojawić się na trybunach, zobaczą memoriał w Internecie.

RM, #VolleyWrocław
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie