Siatkarski spektakl w Belgradzie! Serbia – Włochy w finale ME

Turcja – Serbia 1:3.

W Belgradzie rozpoczęła się decydująca faza mistrzostw Europy siatkarek. W pierwszym meczu półfinałowym Turcja przegrała po kapitalnym widowisku z Serbią 1:3. W drugim półfinale doszło do konfrontacji Holandia – Włochy, z której zwycięsko wyszły siatkarki z Italii.

Starcie Turcji z Serbią można nazwać "przedwczesnym finałem", a z pewnością był to najlepszy do tej pory mecz tegorocznej edycji mistrzostw Europy. Pokazał to już pierwszy set, który trwał 42 minuty. Turczynki miały piłkę setową przy stanie 24:22, ale rywalki zdołały doprowadzić do gry na przewagi. W niej obie ekipy miały piłki na wygranie tej partii, obie popełniały błędy. Wojnę nerwów wygrała ekipa turecka, a przesądziły o tym dwa skuteczne ataki Ebrar Karakurt (34:32).

Drugi set był równie zacięty, również zwieńczony rywalizacją na przewagi. Tym razem to Serbki wygrały decydujące akcje: ataki Mileny Rasic, Tijany Boskovic oraz blok dały im wygraną (26:28). Trzecią odsłonę podopieczne trenera Zorana Terzicia również rozstrzygnęły w końcówce. Do stanu 23:23 był remis, później Eda Erdem zepsuła zagrywkę, a Katarina Lazovic popisała się skutecznym atakiem, ustalając wynik na 23:25. Czwarta partia już bez większych emocji. Serbki dominowały na parkiecie, pieczętując zwycięstwo serią punktowych bloków (13:25).

Najwięcej punktów dla zwyciężczyń wywalczyła Tijana Boskovic – 39 (37/69 = 54% skuteczności w ataku + 2 bloki). Jej rywalka po drugiej stronie siatki – Ebrar Karakurt zdobyła 23 oczka (21/44 = 48% skuteczności w ataku + 2 bloki).

Drugie półfinałowe spotkanie również trwało cztery sety, ale nie przyniosło podobnych emocji. Holenderki wyraźnie przegrały pierwszą partię (19:25). W drugiej przegrywały 11:17, ruszyły do odrabiania strat i zmniejszyły punktowy dystans (16:18), ale w końcówce znów dominowała ekipa z Italii (17:25). Trzeciego seta lepiej rozpoczęły Pomarańczowe, włoskie siatkarki odrobiły straty (9:9), jednak w kolejnych akcjach to Holenderki nadawały ton wydarzeniom na parkiecie (14:9). W końcówce nie oddały inicjatywy i wygrały 25:16. Podrażnione Włoszki od początku czwartej partii odzyskały inicjatywę (4:11, 6:15). Reprezentantki Holandii zerwały się jeszcze do walki, ale straty były zbyt duże. Paola Egonu wywalczyła piłkę meczową, a skuteczny atak Eleny Pietrini na 18:25 oznaczał awans ekipy Italii do wielkiego finału.

W wielkim finale, który zostanie rozegrany w sobotę, Serbki zagrają więc z Włoszkami. Serbia wygrała dwa ostatnie turnieje o mistrzostwo Starego Kontynentu – w 2017 i 2019 roku. Turcja będzie rywalizowała z Holandią w spotkaniu o brązowy medal. Reprezentacja Polski mistrzostwa Europy 2021 zakończyła na miejscach 5–8; w ćwierćfinale przegrała 0:3 z Turcją.