ME w kolarstwie: Włosi najlepsi w sztafecie mieszanej, Polacy na ósmym miejscu

Damian Papierski

Kolarze Włoch zdobyli przed własną publicznością w Trydencie złoty medal mistrzostw Europy w sztafecie mieszanej, wyprzedzając drużyny Niemiec i Holandii. Polacy zajęli ostatnie, ósme miejsce.

Rywalizowano na czas na trasie długości 44,8 km, z której połowę pokonali mężczyźni, a za półmetkiem - kobiety. Włosi startowali w składzie: Alessandro De Marchi, Filippo Ganna, Matteo Sobrero oraz Marta Cavalli, Elena Cecchini i Elisa Longo Borghini. Gospodarze wyprzedzili Niemców o 21 sekund oraz Holendrów o 26.

Polacy, którzy debiutowali w tej konkurencji rozgrywanej w ME od 2019 roku, wystawili młody skład: Damian Bieniek, Damian Papierski, Damian Sławek oraz Paulina Pastuszka, Dorota Przęzak i Patrycja Lorkowska. Biało-czerwoni nie zagrozili rywalom, tracąc do zwycięzców 3.53.

Wcześniej o medale walczyli juniorzy i juniorki w jeździe indywidualnej na czas. Najlepiej z Polaków wypadł Kacper Gieryk, zajmując siódme miejsce. Triumfowali Belg Alec Segaert i Rosjanka Alena Iwanczenko.

W czwartek odbędzie się jazda indywidualna na czas młodzieżowców, zawodniczek do lat 23 oraz elity kobiet i mężczyzn.

Zawody w Trydencie odbywają się dwa tygodnie przed mistrzostwami świata w Belgii, które dla wielu kolarzy są ważniejszym celem. Zawodnicy elity walczą o niebieską koszulkę z żółtymi gwiazdami dopiero od 2016 roku.

Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet, z udziałem brązowej medalistki sprzed roku Katarzyny Niewiadomej, zaplanowano na sobotę, a elita mężczyzn będzie się ścigać w niedzielę.

Pod nieobecność Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego liderem biało-czerwonych ma być Maciej Paterski, którego będą wspierać: Michał Gołaś, Jakub Kaczmarek, Przemysław Kasperkiewicz, Szymon Tracz i Marcin Budziński.