ME siatkarzy 2021: Wyniki niedzielnych meczów 1/8 finału

W niedzielę rozegrano cztery spotkania 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy. Do ćwierćfinału awansowały reprezentacje Włoch, Holandii, Niemiec i Serbii. Sprawdź wyniki meczów.

W pierwszym niedzielnym spotkaniu 1/8 finału nie było wielkich emocji. W Ostrawie siatkarze reprezentacji Italii dominowali na boisku, nie pozwolili Łotyszom na zbyt wiele i pewnie wygrali 3:0. Byli skuteczniejsi w ataku, zdecydowanie lepiej punktowali blokiem (12–2) oraz zagrywką (5–0). Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był Daniele Lavia, który wywalczył dla zwycięzców 13 oczek.

Trzy pierwsze sety meczu Niemcy – Bułgaria miały dosyć jednostronne oblicze. Najpierw pewnie wygrali Niemcy (25:14), później Bułgarzy wyrównali stan meczu (18:25), ale trzecia partia to znów pewne zwycięstwo ekipy trenera Andrei Gianiego (25:19). Czwarta odsłona była nieco bardziej wyrównana. Początkowo przewagę mieli Bułgarzy, ale Niemcy odrobili straty w środkowej części seta, po dwóch asach serwisowych Moritza Karlitzka. Oni też rozegrali na swoją korzyść końcówkę, a decydujące punkty przyniosły błędy bułgarskich siatkarzy w polu serwisowym (25:22). Niemcy wygrali 3:1 i w ćwierćfinale zagrają z reprezentacją Italii.

Starcie Holandia – Portugalia w Gdańsku nie stało może na najwyższym poziomie, obie ekipy walczyły jednak z ogromną determinacją i stworzyły zacięte widowisko. Rozstrzygnął je tie-break. W nim również nie zabrakło walki. Lepiej rozpoczęli Holendrzy (6:4), rywale odrobili straty (7:7), później jednak poszła punktowa seria Pomarańczowych (10:7). Portugalczycy złapali punktowy kontakt, blokując akcję rywali (13:12). Nimir Abdel-Aziz wywalczył piłkę meczową atakiem blok-aut. Portugalia obroniła się w następnej akcji, ale Abdel-Aziz wyjaśnił sytuację kolejnym skutecznym atakiem (15:13). Spotkanie trwało 141 minut. Główny bohater holenderskiej ekipy – Abdel-Aziz, wywalczył aż 37 punktów (32/58 = 55% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 2 bloki).

Broniący tytułu Serbowie dopiero w tie-breaku uporali się z Turkami w 1/8 finału mistrzostw Europy. Srećko Lisinac i spółka nie brali udziału w niedawnych igrzyskach w Tokio i dla nich ME są w tym roku imprezą docelową. Gdy w niedzielę przegrywali 1:2 w setach, zapachniało sensacją. Ekipa z Bałkanów przegrała drugiego seta, choć zaczęła go od wygrania pięciu pierwszych akcji, później prowadziła jeszcze 19:16. Turcy, którzy w tej części spotkania lepiej radzili sobie przy sytuacyjnych piłkach, ostatecznie jednak nie sprostali faworytom, choć walczyli do samego końca. Na pierwszy w historii awans do ćwierćfinału ME muszą więc poczekać jeszcze co najmniej dwa lata. Po tej edycji pozostawili po sobie jednak bardzo dobre wrażenie - w fazie grupowej pokonali m.in. wicemistrzów olimpijskich z Tokio Rosjan.