PlusLiga: Pierwszy tie-break w sezonie!

GKS – Trefl 3:2.

Siatkarze GKS Katowice wygrali z Treflem Gdańsk 3:2 w meczu 1. kolejki PlusLigi. Gra obu ekip mocno falowała, gospodarze wyraźnie wygrali dwa pierwsze sety, a w dwóch kolejnych górą był Trefl. Pierwszy w tym sezonie tie-break padł łupem ekipy z Katowic, która odniosła niespodziewane zwycięstwo.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gdańszczanie (1:4), ale gra szybko się wyrównała i wynik długo oscylował wokół remisu (8:8, 11:11, 17:17). W końcówce przewagę uzyskali siatkarze GKS – gdy Micah Ma'a popisał się asem serwisowym, odskoczyli na trzy oczka (20:17). Utrzymali ją w decydujących akcjach, a dwa ostatnie punkty seta przyniosły skuteczne ataki Jakuba Jarosza (25:20).

PlusLiga: Jurajscy Rycerze wygrali pierwszą bitwę!

Druga odsłona miała podobny scenariusz. Dobry początek Trefla, fragment wyrównanej gry, a później inicjatywę przejęli katowiczanie. Trefl miał problemy z przyjęciem, brakowało też mocy w ataku. Siatkarze GKS byli skuteczni na skrzydłach, dobrze prezentował się amerykański rozgrywający Ma'a. Gospodarze znów utrzymali punktowy dystans w końcówce. Dotknięcie siatki przez rywali dało im punkt na wagę piłki setowej, a skuteczny blok ustalił wynik na 25:20.

W trzecim secie role się odwróciły. Gdańszczanie zagrali z większą energią, lepiej prezentowali się w polu zagrywki, byli skuteczniejsi w ataku i dobrą zmianę dał Patryk Łaba. Gospodarze stanęli w miejscu, jakby nie byli gotowi na to przebudzenie rywali. W środkowej części Trefl miał już wyraźną przewagę – po asie serwisowym Łaby było 13:18. Zdołał ją dowieźć do końca. Piłkę setową przyniósł blok Pablo Crera (18:24), a w ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Mariusz Wlazły (19:25).

Czwarta odsłona przyniosła wyrównaną walkę obu ekip, w końcówce lepsi byli jednak gdańszczanie. Kluczowa była seria trzech wygranych akcji od stanu 19:21 do 19:24, dwa ataki skończył Łaba, a piłkę setową wywalczył Wlazły. Gospodarze obronili się jeszcze w dwóch akcjach, ale kolejne skuteczne uderzenie Łaby (21:25) oznaczało, że zwycięzcę meczu wyłoni pierwszy w tym sezonie PlusLigi tie-break.

W nim przewagę uzyskali katowiczanie (6:3), ale szybko ją roztrwonili. Przy zmianie stron punkt zaliczki miał Trefl (7:8), a po niej skutecznie zaatakował Crer, piłkę w aut posłał Gonzalo Quiroga i zrobiło się 7:10. I tej przewagi nie udało się utrzymać – tym razem to gospodarze odrobili straty i po asie serwisowym Ma'a prowadzili 13:12. Ataki Jakuba Szymańskiego i Jarosza przesądziły o zwycięstwie siatkarzy z Katowic (15:12).

Najwięcej punktów: Jakub Szymański (21), Jakub Jarosz (20), Gonzalo Quiroga (16) – GKS; Mariusz Wlazły (16), Mateusz Mika (14), Pablo Crer (14), Patryk Łaba (10) – Trefl. Gospodarze dominowali w polu zagrywki (10–3), gdańszczanie w bloku (7–13). Mecz trwał 160 minut, ale większe emocje przyniósł dopiero tie-break. MVP: Micah Ma'a.

GKS Katowice – Trefl Gdańsk 3:2 (25:20, 25:20, 19:25, 21:25, 15:12)

GKS: Piotr Hain, Micah Ma'a, Jakub Szymański, Marcin Kania, Jakub Jarosz, Gonzalo Quiroga – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała, Damian Kogut, Jakub Nowosielski, Kamil Drzazga. Trener: Grzegorz Słaby.
Trefl: Łukasz Kozub, Moritz Reichert, Pablo Crer, Mariusz Wlazły, Mateusz Mika, Bartłomiej Mordyl – Maciej Olenderek (libero) oraz Dawid Pruszkowski (libero), Michał Ciok, Kewin Sasak, Lukas Kampa, Patryk Łaba. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 1. kolejki PlusLigi 2021/22:

2021-10-01: LUK Lublin – Jastrzębski Węgiel 1:3 (15:25, 21:25, 25:21, 16:25)
2021-10-02: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia 0:3 (22:25, 18:25, 20:25)
2021-10-02: Stal Nysa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 21:25, 20:25)

2021-10-03: Aluron CMC Warta Zawiercie – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:23, 23:25, 25:23, 25:21)

2021-10-03: GKS Katowice – Trefl Gdańsk 3:2 (25:20, 25:20, 19:25, 21:25, 15:12)
2021-10-03: Cerrad Enea Czarni Radom – Projekt Warszawa (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-10-04: Cuprum Lubin – PGE Skra Bełchatów (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).