Gigantyczne problemy Barcelony! Klub tonie w długach

Piłka nożna
Gigantyczne problemy Barcelony! Klub tonie w długach
fot. PAP
FC Barcelona tonie w długach!

Sezon 2020/21 przyniósł Barcelonie stratę w wysokości 481 milionów euro, a zadłużenie klubu i przyszłe zobowiązania sięgają 1,35 mld euro - wynika ze sprawozdania finansowego przedstawionego przez dyrektora generalnego Ferrana Revertera.

Obecne władze "Barcy" za stan finansów winią poprzednie kierownictwo klubu, z prezesem Josepem Marią Bartomeu na czele.

 

"Dokonywali transferów, rejestrowali graczy wiedząc, że nie stać ich na płacenie im pensji" - podkreślił Reverter prezentując wyniki audytu.

 

Tylko w sezonie obrachunkowym 2020/21 Barcelona poniosła stratę w wysokości 481 mln euro.

 

"Przychody się załamały, a ograniczenie wydatków nie było możliwe. W porównaniu z wcześniejszym sezonem nakłady wzrosły o 19 procent, a przychód był niższy od 26 proc." - wskazał dyrektor generalny, według którego wyjście z kryzysu finansowego zajmie pięć lat.

 

Zobacz także: Media: Raheem Sterling na celowniku Barcelony

 

Klub zarobił mniej niż zwykle przede wszystkim ze względu na zamknięcie z powodu pandemii COVID-19 stadionu Camp Nou, klub sprzedał dużo mniej pamiątek i gadżetów wskutek ograniczenia ruchu turystycznego, a po dość wczesnym odpadnięciu z Ligi Mistrzów - w 1/8 finału - spadł zysk z praw telewizyjnych.

 

 

Nowy prezes Joan Laporta już w sierpniu poinformował, że Barcelona jest winna innym podmiotom 1,35 mld euro, a Reverter potwierdził tę kwotę.

 

Jak wynika ze sprawozdania finansowego, w ciągu ostatnich pięciu lat wydatki na pensje w klubie wzrosły o 61 procent, a gdyby na obecny sezon pozostała ta sama kadra zawodników, co w poprzednim, to wydatki na wynagrodzenia przekroczyłyby wszystkie klubowe przychody. Stąd m.in. decyzja o nieprzedłużeniu umowy z ikoną Lionelem Messim, który występował w Barcelonie przez 17 lat.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie