Wilfredo Leon z nowym partnerem. Zabójczy duet z Rosji powraca!

Siatkówka
Wilfredo Leon z nowym partnerem. Zabójczy duet z Rosji powraca!
Fot. PAP
W Zenicie Kazań Leon i Anderson tworzyli linię przyjęcia. W tym czasie rosyjski klub był najlepszy na świecie!

Rusza męska, włoska liga siatkówki. Kto będzie najpoważniejszym rywalem Cucine Lube w walce o tytuł? Na pewno Gino Sirci, prezes wicemistrza Włoch Sir Safety Conad Perugii wierzy, że będzie to jego drużyna. Charyzmatyczny biznesmen, właściciel wielkiej firmy szyjącej odzież ochronną znów nie oszczędzał. I znów zbudował gwiazdorski skład z prawdziwą, zabójczą linią przyjęcia. Wystąpi w niej para, która straszyła cały siatkarski świat!

Gino Sirci po sezonie, w którym Perugia zdobyła „tylko” Superpuchar Włoch pożegnał się z trenerem Vitalem Heynenem, ale zatrudnił w jego miejsce Nikolę Grbicia. Dodajmy, który miał ważny, dopiero co przedłużony kontrakt z ZAKS-ą Kędzierzyn Koźle. Wprawdzie serbski szkoleniowiec zapewniał, że to nie pieniądze, ale sprawy rodzinne były decydujące przy podjęciu decyzji o powrocie do Włoch, ale bez dwóch zdań to będzie dużo wyższy kontrakt niż w Polsce.

 

Kogo do dyspozycji w nowym sezonie będzie miał najpoważniejszy kandydat do przejęcia reprezentacji Polski, oczywiście jeśli uda mu się dogadać z Sircim, bo prezes Perugii niechętnie patrzy na fakt, że kolejny jego trener chce łączyć funkcję w klubie i reprezentacji Polski?

 

Numerem jeden pozostaje oczywiście Wilfredo Leon, który zapewne wciąż jest najlepiej zarabiającym siatkarzem na świecie (900 tysięcy euro za sezon). Grbić zrobił go kapitanem. Sirci zadbał z kolei, by Wilfredo miał wsparcie. Na przyjęcie pozyskał prawdziwego giganta – Matthew Andersona.

 

Reprezentant USA wraca do Włoch po nieudanej eskapadzie do Chin, do której tak naprawdę nie doszło (koronawirus). Warto przypomnieć, że Anderson z Leonem tworzyli linię przyjęcia w Zenicie Kazań, gdy był to najlepszy klub siatkarski i w Europie i na świecie. Nie ma kibica siatkówki, który nie pamięta wielkiego finału Ligi Mistrzów pomiędzy Zenitem, a Cucine Lube z 2018 roku. Turniej Final Four odbywał się Kazaniu (ZAKSA też tam była, zajęła czwarte miejsce, Perugia była trzecia). W wielkim finale wygrali 3:2 siatkarze z Rosji, a Leon został najlepszym zawodnikiem meczu o złoto, z 32 punktami na koncie. To był kosmiczny pokaz siatkówki. Do dziś wielu uważa, że być może był to najlepszy mecz w historii tej dyscypliny sportu. 

 

Rok później w berlińskim finale znów spotkały się te same ekipy i tym razem górą – 3:1 - byli Włosi. Ale w Zenicie nie było już Leona – zastąpił go N’Gapeth, który w obecnym sezonie, podobnie jak Anderson, wraca do Włoch. Zagra w Modenie, z której Amerykanin odchodził do Chin, bo klub nie był w stanie wypełnić jego kontraktu.

 

W Zenicie parę Leon-Anderson wspierał po przekątnej wielki Maxim Michajłow. W nowej Perugii trudne piłki ma dostawać mający polskie korzenie i luksemburskie obywatelstwo – Kamil Rychlicki. Atakujący wciąż niedoceniany, ale bardzo solidny, co udowodnił w poprzednich dwóch latach gry w Lube.

 

W Perugii zmienił się też główny reżyser gry – od tego sezonu będzie nim świeżo upieczony mistrz Europy, dotychczas symbol Trentino – Simone Gianelli. Już w Trydencie dostawał 350 tysięcy euro za sezon i był najlepiej zarabiającym rozgrywającym na świecie. Ile musiał dostać od Sirciego, by opuścić klub, w którym się wychował i był największą gwiazdą?

 

Warto wspomnieć, że na środku siatki w Perugii pozostał Sebastian Sole, który z Argentyną wywalczył brąz igrzysk olimpijskich (we Włoszech z tej drużyny zagra jeszcze Luciano DeCecco w Lube).

 

Pierwsze, na razie treningowe, starcie z Lube Perugia ma już za sobą. Na środowym sparingu górą byli siatkarze z Civitanovej. Wygrali 3:0. Czy to zapowiedź tego, co będzie działo się w sezonie, czy tylko zasłona dymna? Pierwsze poważne granie między gigantami włoskiej ligi może mieć miejsce 24 października. Dzień wcześniej Lube zagra z Monzą, a Perugia z Itasem w półfinale turnieju o Superpuchar Włoch. Mecze – jak cały sezon – pokażemy na sportowych antenach Polsatu.

 

Pierwsza szóstka Sir Safety Conad Perugia na sezon 2021/2022: Rozegranie: Gianelli, atak: Rychlicki; przyjęcie: Leon-Anderson; środek: Sole, Ricci; libero: Colaci.

 

PLAN TRANSMISJI I KOLEJKI SUPERLEGA

Niedziela, 10 października. Polsat Sport News

Godz. 11: Kioene Padwa - Cucine Lube Civitanova (premiera)

Godz. 22.30: Vero Volley Monza - Leo Shoes PerkinElmer Modena (premiera)

Robert Małolepszy/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie