PlusLiga: Tie-break wyłonił zwycięzcę meczu PGE Skra – Indykpol AZS

PGE Skra – Indykpol AZS 3:2.

W spotkaniu kończącym 2. kolejkę PlusLigi PGE Skra Bełchatów pokonała Indykpol AZS Olsztyn 3:2. Gospodarze pewnie wygrali dwa pierwsze sety, ale rywale zdołali wyrównać stan meczu. Zwycięzcę wyłonił tie-break, którego bohaterem był Aleksandar Atanasijevic.

Premierowa odsłona nie miała wielkiej historii. Co prawda goście do stanu 14:13 dotrzymywali kroku rywalom, ale później poszła punktowa seria bełchatowian (18:13), a siatkarze z Olsztyna zaczęli popełniać błędy. W końcówce Skra miała sytuację pod kontrolą. Punktowy blok Karola Kłosa i pomyłka gości w ataku zamknęły seta (25:16).

Olsztynianie dobrze rozpoczęli kolejną partię (5:7), gospodarze szybko jednak odrobili straty (10:10) i znów nadawali ton wydarzeniom na boisku (17:14). W końcówce znów mieli wyraźną przewagę – po ataku Milada Ebadipoura odskoczyli na pięć oczek (22:17), ten sam zawodnik obił blok rywali, dając Skrze piłkę setową (24:20). Rywale obronili się w dwóch akcjach, ale kolejny atak Ebadipoura ustalił wynik na 25:22.

W trzecim secie długo oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. W środkowej części zaczęła się zarysowywać przewaga olsztynian (12:14, 15:17). W końcówce to siatkarze Indykpolu AZS wygrywali kluczowe akcje. Po ataku Mateusza Poręby odskoczyli na trzy oczka (18:21), Karol Butryn wywalczył piłkę setową (21:24). Gospodarze jeszcze zerwali się do walki, ale Taylor Averill punktowym blokiem zakończył tę część meczu (23:25).

Bełchatowianie stanęli w miejscu, a wygrany set uskrzydlił ekipę gości. Sygnał do ataku w czwartej partii dał dwoma asami serwisowymi Butryn (5:7). W środkowej części seta przewaga olsztynian była już wyraźna. Dobrze prezentował się Averill (10:13), nadal punktował Butryn (14:18), a gospodarze nie byli w stanie znaleźć recepty na dobrze dysponowanych przeciwników. Blok Poręby przyniósł im piłkę setową, a po asie serwisowym Averilla (17:25), obie ekipy mogły szykować się do tie-breaka.

W decydującej partii przewagę uzyskali siatkarze PGE Skry. Przy zmianie stron, po ataku Aleksandara Atanasijevicia, mieli trzy oczka zaliczki (8:5); po niej efektownym atakiem popisał się Mateusz Bieniek. Goście próbowali odrobić straty, ale w końcówce znów błysnął Atanasijevic – popisał się skutecznym atakiem, a później dwoma asami serwisowymi; jeden z nich był na wagę piłki meczowej (14:8). Olsztynianie obronili się w dwóch akcjach, ale w końcu Atanasijevic wywalczył brakujący punkt (15:10).

Skrót meczu PGE Skra – Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Aleksandar Atanasijevic (22), Milad Ebadipour (15), Dick Kooy (14) – PGE Skra; Karol Butryn (25), Torey DeFalco (14), Taylor Averill (12), Robbert Andringa (10), Mateusz Poręba (10) – Indykpol AZS. W statystykach warto zwrócić uwagę na skuteczną grę gości blokiem (5–12, 5 punktów Averill). MVP: Aleksandar Atanasijevic (19/37 = 51% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe). Zagrał na +14, ale na wyróżnienie zasłużył za końcówkę tie-breaka – z pięciu ostatnich punktów gospodarzy, cztery (2 asy + 2 ataki) wywalczył serbski atakujący.

PGE Skra: Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijevic, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Milad Ebadipour – Kacper Piechocki (libero) oraz Damian Schulz,Mihajlo Mitić, Mikołaj Sawicki. Trener: Slobodan Kovac.
Indykpol AZS: Karol Jankiewicz, Torey DeFalco, Taylor Averill, Karol Butryn, Robbert Andringa, Mateusz Poręba – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Meisam Salehi, Jan Król, Jan Firlej. Trener: Marco Bonitta.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 2. kolejki PlusLigi:

2021-10-08: Jastrzębski Węgiel – Stal Nysa 3:0 (25:18, 25:20, 25:19)
2021-10-08: Projekt Warszawa – Cuprum Lubin 3:1 (18:25, 25:17, 25:17, 31:29)
2021-10-09: Cerrad Enea Czarni Radom – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 16:25, 17:25)

2021-10-09: GKS Katowice – Asseco Resovia 3:0 (25:22, 25:22, 25:23)

2021-10-09: MKS Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 3:0 (25:19, 25:16, 25:22)
2021-10-10: Trefl Gdańsk – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:21, 18:25, 22:25, 22:25)
2021-10-10: PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:16, 25:22, 23:25, 17:25, 15:10).