El. MŚ 2022. Paulo Sousa: Już wcześniej rozważałem decyzję o absencji kilku graczy

Piłka nożna
El. MŚ 2022. Paulo Sousa: Już wcześniej rozważałem decyzję o absencji kilku graczy
fot. PAP

Trener Paulo Sousa przyznał, że decyzja o oszczędzaniu Roberta Lewandowskiego i Kamila Glika w meczu eliminacji mistrzostw świata z Węgrami zapadła w sobotę, choć rozważana była już wcześniej. "Kapitanem w poniedziałek będzie piłkarz z największą liczbą występów w kadrze" - dodał.

"Sytuację dotyczącą tych zawodników zakładaliśmy już wcześniej. Staramy się zawsze przewidywać pewne rzeczy i uwzględniać podczas planowania zgrupowania. Ale musieliśmy poczekać na rozwój wydarzeń w meczu z Andorą i w sobotę, wracając do Warszawy, zaczęliśmy się zastanawiać. Rozmawialiśmy również z piłkarzami i wówczas zapadła decyzja. Mówiąc krótko - została podjęta podczas drogi powrotnej do Polski" - powiedział Sousa podczas konferencji prasowej na PGE Narodowym.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jak wygląda dorobek bramkowy Lewandowskiego w kadrze?

 

Ze względu na żółte kartki w poniedziałek w Warszawie musi pauzować Grzegorz Krychowiak.

 

Kto, wobec absencji Lewandowskiego, będzie kapitanem w meczu z Węgrami?

 

"Opaskę założy ten z piłkarzy, który ma najwięcej występów w kadrze narodowej" - odparł Sousa.

 

Pod nieobecność Lewandowskiego (128 meczów), Glika (90) i Krychowiaka (86) najwięcej występów spośród piłkarzy obecnych na zgrupowaniu mają Maciej Rybus (66) oraz Piotr Zieliński (65).

 

Portugalczyk zdradził również, że Matty Cash rozpocznie spotkanie z Węgrami w podstawowym składzie.

 

Oprócz Glika jeszcze kilku innych piłkarzy ma na koncie żółtą kartkę i ewentualna druga pozbawi ich szansy gry w barażowym półfinale. Mimo tego, jak przyznał Sousa, niektórzy z nich zagrają od pierwszych minut z Węgrami.

 

Trener zwrócił uwagę, że jego podopieczni muszą być bardzo skupieni w poniedziałek, ponieważ rywale potrafią świetnie wykorzystać swoje - nawet nieliczne - szanse.

 

"Musimy mieć silną mentalność, aby skoncentrować się w pełni na jutrzejszym meczu. Węgrzy są bardzo dobrze zorganizowani, groźni w akcjach indywidualnych. Musimy przewidywać takie momenty, odbierać piłkę i od razu przechodzić do kontrataków. Węgrzy nie stwarzają zbyt wielu sytuacji, ale jeśli je mają, starają się szybko wykorzystać" - przyznał Sousa.

 

"Jestem pewny, że nasi piłkarze będą bardzo skupieni na tym meczu, w pełni zaangażowani od pierwszych minut. Oni już wiedzą, czy zagrają. Ufam im w pełni i wierzę, że osiągną wynik, na który liczymy" - dodał.

 

Portugalczyk debiutował w reprezentacji Polski w marcowym meczu właśnie z Węgrami, gdy biało-czerwoni zremisowali na pustym stadionie w Budapeszcie 3:3. Jak od tego czasu zmieniła się kadra?

 

"Z każdym meczem jesteśmy coraz silniejsi, lepiej zgrani. Również indywidualnie moi piłkarze radzą sobie coraz lepiej. Poprawiliśmy na pewno grę w defensywie. Przenieśliśmy obronę wyżej niż poprzednio. Cały zespół zdał sobie sprawę, że wszyscy muszą być w to zaangażowani, nie tylko linia defensywy. Skrzydłowi, pomocnicy lepiej pracują, jeśli chodzi o przejście z defensywy do ataku. Grają bliżej siebie, ale potrafią też wykorzystać wolne pole gry. Intensywnie wyprowadzają akcje i potrafią dobrze dośrodkować. Gramy agresywniej, tu też nastąpił postęp. A pod względem strzelonych goli jesteśmy jednym z najlepszych zespołów w Europie" - przyznał Sousa.

 

Na mundial w Katarze awansują bezpośrednio zwycięzcy każdej z grup, a drugie zespoły zagrają w marcu w dwustopniowych barażach.

 

Drużyna Sousy zapewniła sobie już drugą lokatę w grupie I. Biało-czerwoni mają 20 punktów i tracą trzy do Anglików. Teoretycznie, przy ewentualnym zwycięstwie nad Węgrami, zachowaliby szansę nawet na pierwsze miejsce, ale praktycznie jest to niemożliwe. Anglia musiałaby przegrać wysoko na wyjeździe z ostatnim w światowym rankingu San Marino. 

MP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie