PlusLiga: Pięć setów w Iławie!

Indykpol AZS – Stal 3:2.

Indykpol AZS Olsztyn wygrał ze Stalą Nysa 3:2 w spotkaniu 9. kolejki PlusLigi. Dla olsztynian to siódme zwycięstwo z rzędu, siatkarze Stali przegrali po raz dziesiąty i pozostają jedyną drużyną bez wygranej w ekstraklasie siatkarzy.

W premierowej partii gospodarze szybko uzyskali wysoką przewagę (10:4), ale rywale odrobili straty (15:15) i losy seta ważyły się do samego końca. Rozstrzygnęły go dwie akcje od stanu 23:23. Najpierw Taylor Averill zaatakował ze środka, a po chwili gospodarze zatrzymali atak rywali blokiem (25:23).

Porażka nie zniechęciła siatkarzy z Nysy, którzy udanie rozpoczęli kolejnego seta (2:6). Na przestrzeni seta byli skuteczniejsi w ataku i popełniali mniej błędów od rywali. Gospodarze co prawda odrobili straty, po asie serwisowym Averilla było 19:19, ale końcówka należała do Stali. Goście popisali się punktową serią przy zagrywkach Kamila Kwasowskiego (19:24), a brakujący punkt przyniósł zepsuty serwis rywali (20:25).

W kolejnym secie również przeważali goście (3:9, 7:13). Nadal skutecznie prezentowali się Kwasowski i Wassim Ben Tara. Olsztynianie znów nie ustrzegli się błędów i właściwie nie zdołali nawiązać wyrównanej walki. Wynik na 20:25 ustalił skutecznym atakiem Kamil Dębski.

W czwartej odsłonie role się odwróciły. Siatkarze Indykpolu AZS dominowali. Kluczowa była seria siedmiu wygranych akcji od stanu 14:8 do 21:8. Dopiero w końcówce, gdy set był już właściwie rozstrzygnięty, gospodarze pozwolili rywalom na więcej. Po zepsutej zagrywce przyjezdnych, olsztynianie wygrali 25:13.

W tie-breaku przewagę uzyskali gospodarze, którzy po punktowym bloku mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Siatkarze z Nysy złapali punktowy kontakt (12:11), problemem były jednak zepsute zagrywki. Torey DeFalco atakiem po bloku wywalczył piłkę meczową dla olsztynian (14:12), a ostatnią akcję meczu skończył Robbert Andringa (15:13).

Skrót meczu Indykpol AZS – Stal:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (26), Karol Butryn (20), Taylor Averill (11) – Indykpol AZS; Wassim Ben Tara (27), Kamil Dębski (13), Kamil Kwasowski (13) – Stal. Wyrównane statystyki w wielu elementach, dominacja gospodarzy w zagrywce (14–6). MVP: Torey DeFalco (21/29 = 72% skuteczności w ataku + 4 asy serwisowe + 1 blok).

Indykpol AZS Olsztyn – Stal Nysa 3:2 (25:23, 20:25, 20:25, 25:13, 15:13)

Indykpol AZS: Karol Butryn, Robbert Andringa, Mateusz Poręba, Jan Firlej, Torey DeFalco, Taylor Averill – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Jan Król, Szymon Jakubiszak, Karol Jankiewicz. Trener: Marco Bonitta.
Stal: Moustapha M'Baye, Wassim Ben Tara, Kamil Dębski, Mitchell Stahl, Marcin Komenda, Kamil Kwasowski – Kamil Dembiec (libero) oraz Patryk Szwaradzki, Michał Ruciak, Patryk Szczurek. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 9. kolejki PlusLigi:

2021-11-26: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 1:3 (18:25, 25:23, 22:25, 23:25)
2021-11-27: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (36:38, 13:25, 14:25)
2021-11-27: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 0:3 (17:25, 20:25, 21:25)
2021-11-27: Asseco Resovia – LUK Lublin 1:3 (21:25, 25:23, 22:25, 23:25)
2021-11-28: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 0:3 (18:25, 13:25, 22:25)
2021-11-28: Indykpol AZS Olsztyn – Stal Nysa 3:2 (25:23, 20:25, 20:25, 25:13, 15:13)

2021-11-29: Cuprum Lubin – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).