Pekin 2022: 50 dni przed igrzyskami Polacy "silni razem"

Zimowe
Pekin 2022: 50 dni przed igrzyskami Polacy "silni razem"
fot. PAP/Andrzej Lange
Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki

"Silni razem – team Polska” – to hasło towarzyszące polskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Pekinie, które odbędą się dniach 4-20 lutego. Slogan ogłoszono w czwartek podczas konferencji PKOl dokładnie 50 dni przed ceremonią otwarcia.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki zapewnił, że organizacja cały czas monitoruje przygotowania polskich sportowców do najważniejszej zimowej imprezy czterolecia.

 

- Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Chcemy zrobić wszystko, żeby nasi sportowcy wyjechali, rywalizowali i wrócili do Polski zdrowi – powiedział Kraśnicki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Pracownicy będą szczepieni po raz trzeci przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie

 

Z kolei minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk zapewnił, że zmiana administracyjna – wyodrębnienie nowego resortu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – w żaden sposób nie zakłóciła przebiegu przygotowań.

 

- My, jako ministerstwo sportu, przekazaliśmy związkom sportowym niemalże 100 milionów złotych, aby zapewnić zawodnikom komfortowe warunki w walce o kwalifikacje olimpijskie – podkreślił Bortniczuk.

 

Szef misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki przekazał, że liczy na ok. 60-osobową reprezentację Polski w Pekinie.

 

- Już w samym short tracku będzie rekordowa liczba sześciu osób - poinformował i dodał, że pewnych kwalifikacji jest na razie jeszcze troje łyżwiarzy figurowych i 10 panczenistów.

 

Olimpijskie zmagania toczyć się będą na 12 arenach (nie licząc Stadionu Narodowego, tzw. "Ptasiego Gniazda", na którym odbędą się tylko ceremonie otwarcia i zamknięcia) w trzech strefach: w Pekinie, regionie Yanqing oraz regionie Zhangjiakou. W tym ostatnim znajdują się m.in. trasy biegowe i biathlonowe oraz skocznie narciarskie.

 

Dotychczas w zimowych igrzyskach Polacy wywalczyli 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych. W Pjongczangu w 2018 wywalczyli dwa - złoty Kamil Stoch na dużej skoczni i brązowy wraz z kolegami w drużynie.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie