Top 10: Najlepsze mecze reprezentacji Polski siatkarzy pod wodzą trenera Vitala Heynena

Siatkówka
Top 10: Najlepsze mecze reprezentacji Polski siatkarzy pod wodzą trenera Vitala Heynena
fot. PAP/Maciej Kulczyński
Vital Heynen był trenerem reprezentacji Polski siatkarzy w latach 2018–21.

Vital Heynen prowadził reprezentację Polski siatkarzy w latach 2018–21. Pożegnanie starego roku jest zwykle dobrym momentem do podsumowań. Najprawdopodobniej 12 stycznia poznamy nowego selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy. Zanim dowiemy się, kto zostanie kolejnym trenerem Polaków, przypomnijmy najlepsze mecze biało-czerwonych siatkarzy pod wodzą belgijskiego szkoleniowca.

Vital Heynen był selekcjonerem reprezentacji Polski przez cztery sezony. W 2020 roku, z powodu pandemii, występy siatkarzy były ograniczone jedynie do dwóch towarzyskich spotkań z Niemcami i wewnętrznych sparingów. Pozostałe trzy lata były jednak bogate w wydarzenia. Polscy siatkarze wywalczyli kolejno: złoto mistrzostw świata 2018, brąz Ligi Narodów 2019, brąz mistrzostw Europy 2019, srebro Pucharu Świata 2019, srebro Ligi Narodów 2021 oraz brąz mistrzostw Europy 2021. Cieniem na tych sukcesach kładzie się oczywiście porażka w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Tokio.

 

Trener z Belgii podbił serca polskich kibiców nie tylko siatkarskimi osiągnięciami, ale też ekscentrycznym zachowaniem i niekonwencjonalnymi metodami pracy. Heynen prowadził Polskę w 123 oficjalnych meczach. Było wśród nich kilka bolesnych porażek, dziś przypomnijmy jednak te największe zwycięstwa.

 

Oto Top 10 meczów reprezentacji Polski siatkarzy prowadzonej przez Vitala Heynena:

 

10. [2021] Serbia 3:0 (25:22, 25:16, 25:22)

 

(Katowice, 19 września 2021; mistrzostwa Europy – mecz o 3. miejsce) Zacznijmy od... końca. Już przed tym spotkaniem było wiadomo, że to pożegnalny mecz Heynena w roli selekcjonera reprezentacji Polski. Biało-czerwoni zdołali pozbierać się po poniesionej w dramatycznych okolicznościach półfinałowej porażce 1:3 ze Słowenią. Zagrali z większą determinacją od Serbów, którzy stracili wcześniej szansę na obronę mistrzowskiego tytułu.

 

Polacy pewnie wygrali dwa pierwsze sety, w trzecim rywale byli w grze jeszcze w końcówce (22:22), ale trzy kolejne akcje padły łupem gospodarzy. Ostatni punkt kadencji Heynena wywalczył Michał Kubiak.

 

Zobacz także: Skrót meczu Polska - Serbia 3:0

 

Ostatnim akcentem było wzruszające przemówienie wygłoszone w szatni przez odchodzącego trenera. Zarówno Heynen, jak i i jego podopieczni nie byli w tej sytuacji w stanie ukryć wzruszenia.

 

Polska: Mateusz Bieniek, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Piotr Nowakowski, Tomasz Fornal.

 

NASTĘPNY MECZ→

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie