PŚ szablistek: Polska drużyna dziesiąta w Płowdiw

Sylwia Matuszak w akcji.

Polskie szablistki zajęły dziesiąte miejsce w turnieju drużynowym Pucharu Świata w Płowdiw. Indywidualnie najlepsza z nich Sylwia Matuszak była 28. Triumfowały drużyna francuska oraz reprezentantka Azerbejdżanu Anna Baszta.

Biało-czerwone, które walczyły w składzie: Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa), Angelika Wątor (Zagłębiowski KS), Sylwia Matuszak i Małgorzata Zawodniak (obie KKSz Konin), w 1/8 finału przegrały z Niemkami 37:45 i została im rywalizacja o miejsca 9-16.

W kolejnych spotkaniach Polki pokonały Rosjanki 45:34, Amerykanki 45:44, a następnie w takim samym stosunku uległy Japonkom.

W finale Francuzki wygrały z drużyną Azerbejdżanu 45:39.

Indywidualnie jedyną z Polek, która wygrała walkę w turnieju głównym, była Matuszak. W 1/32 finału pokonała Japonkę Risę Takashimę 15:10, ale w kolejnej rundzie uległa Rosjance Swietłanie Szewaliewej 12:15.

Kozaczuk przegrała z Francuzką Maliną Vangsavady 13:15 i została sklasyfikowana na 48. pozycji, a Wątor po porażce z Japonką Misaki Emurą 9:15 uplasowała się na 61. miejscu.

W finale 17. w światowym rankingu Baszta pokonała 15:10 Francuzkę Manon Apithy-Brunet, jego wiceliderkę i brązową medalistkę olimijską z Tokio. Urodzona w rosyjskim Togliatti 25-letnia reprezentacja Azerbejdżanu po raz pierwszy triumfowała w zawodach tej rangi.