Pekin 2022: Historyczny wyczyn Meksykanina Donovana Carrillo

Zimowe
Pekin 2022: Historyczny wyczyn Meksykanina Donovana Carrillo
fot. PAP
Donovan Carrillo jako pierwszy Meksykanin w historii awansował do programu dowolnego.

Donovan Carrillo został pierwszym w historii Meksykaninem, który awansował do programu dowolnego igrzysk olimpijskich. Podczas rywalizacji w Pekinie zajął w programie krótkim 19. miejsce. - To dla mnie spełnienie marzeń - zaznaczył.

22-letni Carrillo przyznał, że trenowanie łyżwiarstwa figurowego, aby osiągnąć wysoki poziom, nigdy nie było łatwe w Meksyku, gdzie popularna jest przede wszystkim piłka nożna.

 

ZOBACZ TAKŻE: Pekin 2022: Rekord świata Nathana Chena w programie krótkim

 

Jak dodał, ćwiczył razem z dziewczętami.

 

Teraz przeżywa jednak najpiękniejsze chwile w swojej karierze. Podczas ceremonii otwarcia igrzysk niósł flagę Meksyku. A we wtorkowym programie krótkim wystąpił w czarno-złotym, błyszczącym kostiumie do muzyki, w której znajdował się utwór "Black Magic Woman" słynnego Carlosa Santany, również urodzonego w Meksyku.

 

Carrillo jest pierwszym meksykańskim olimpijczykiem w łyżwiarstwie figurowym od 1992 roku w Albertville, kiedy to Riccardo Olavarrieta odpadł po krótkim programie.

 

22-latek osiągnął we wtorek swój rekord życiowy - 79,69 pkt, zajął 19. miejsce i wystąpi w gronie 24 zawodników w programie dowolnym.

"Zawsze chciałem wziąć udział w igrzyskach olimpijskich. Wiele razy rozmawiałem o tym marzeniu z innymi ludźmi. Śmiali się lub mówili mi, że Meksykanie nie mogą się zakwalifikować" – powiedział dziennikarzom zachwycony Carrillo po swoim występie.

 

- Świetnie się bawiłem na lodzie. Nie chciałem, żeby to się skończyło. Chciałem dalej jeździć na łyżwach i żyć olimpijskim snem. Dla mnie awans do programu dowolnego jest jak spełnienie marzeń - dodał.

 

Carrillo opuścił swoją rodzinę w Guadalajarze w wieku 13 lat (lodowisko u niego zostało zamknięte), aby ćwiczyć pod okiem trenera Gregorio Nuneza. Przyznał, że jako dziecko inspirował go hiszpański zawodnik Javier Fernandez, dwukrotny mistrz świata i brązowy medalista olimpijski z 2018 roku.

 

"W Hiszpanii, podobnie jak w Meksyku, bardzo popularna jest piłka nożna. Sporty zimowe nie są tak powszechne. On świetnie sobie poradził i jest dla mnie wzorem do naśladowania. Mam nadzieję, że pewnego dnia będę tak dobry jak on, gdy uprawiał łyżwiarstwo figurowe" - przyznał.

 

Po programie krótkim prowadzi Amerykanin Nathan Chen, który pobił rekord świata - uzyskał 113,97 pkt. Polacy nie startują.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie