Igrzyska paraolimpijskie: Trzy dzikie karty dla Polaków

Inne
Igrzyska paraolimpijskie: Trzy dzikie karty dla Polaków
fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”
Reprezentantka Polski Aneta Górska.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) przyznał Polakom trzy dzikie karty w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie na igrzyska w Pekinie. Do stolicy Chin pojedzie dodatkowo troje zawodników wraz z przewodnikami. Tym samym Polskę będzie reprezentowało 11 osób.

Wśród szczęśliwych zawodników i zawodniczek wytypowanych przez IPC znaleźli się Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski), Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl), oraz Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski).


ZOBACZ TAKŻE: Paraolimpiada: Dziewięć osób w składzie reprezentacji

 

Cała trójka to zawodnicy z niepełnosprawnością wzroku startujący wraz z przewodnikami. Dla każdego z nich udział w igrzyskach będzie paraolimpijskim debiutem. Dziś po pomyślnym załatwieniu wszystkich formalności związanych z procedurami wyjazdowymi zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego zatwierdził ich udział w igrzyskach i dołączenie do składu reprezentacji Polski na XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie.


Dzikie karty od Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego są dla młodych i perspektywicznych zawodników szansą na zdobycie cennego doświadczenia, co podkreślił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga.


- Otrzymanie dodatkowych trzech dzikich kart w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie to możliwość rozszerzenia naszej skromnej reprezentacji o de facto sześciu zawodników – powiedział prezes PKPar. – To poszerzenie grona debiutantów, którzy potraktują tę niespodziankę od Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego jako motywację do intensywnych treningów. Już za cztery lata Igrzyska we Włoszech – ta decyzja pomoże nam w osiągnięciu długoterminowego celu, jakim jest zebranie jak najsilniejszej reprezentacji na zawody w Mediolanie.

 

Taka decyzja niemalże na ostatniej prostej przed igrzyskami paraolimpijskimi oznaczała jednak niemałe wyzwanie logistyczne. Od transportu, po kwestie techniczne i sprzętowe oraz związane z pandemicznymi obostrzeniami – wszystko to musiało zostać załatwione w ekspresowym tempie. Gra jednak była warta świeczki – taka okazja dla każdego zawodnika wydarza się raz na cztery lata.

 

- Przetarcie się w tak trudnych okolicznościach jak igrzyska to możliwość szybszego zdobycia ważnego doświadczenia – presja jaka towarzyszy tym zawodom jest wyjątkowa – podkreśla prezes Łukasz Szeliga. – Dzięki pomocy naszych partnerów, przede wszystkim Polskiego Komitetu Olimpijskiego, byliśmy w stanie zorganizować ten wyjazd dla dodatkowych zawodników.


Zawodnicy, którzy otrzymali tę wyjątkową szansę, wystartują w dwóch konkurencjach paranarciarstwa biegowego – sprincie oraz biegu średnim. Wszyscy wystartują również w parabiathlonowym biegu sprinterskim, a dodatkowo Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg weźmie udział w biegu na 10 km, a Paweł Gil z Michałem Lańdą – w biegu na 10 i 12,5 km.


Finalnie Polskę powinno zatem reprezentować 11 zawodników. Ta liczba jednak może jeszcze ulec zmianie. U jednego z reprezentantów – Krzysztofa Plewy (Veloactiv Kraków), testy na koronawirusa wypadły pozytywnie, a to oznacza dodatkowe komplikacje w dotarciu na igrzyska.
XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbędą się między 4. a 13. marca.

 

Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oficjalnym nadawcą igrzysk paraolimpijskich na terenie Polski jest Telewizja Polsat. Zapraszamy również do śledzenia profilu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz LinkedIn.

 

 

SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI PARAOLIMPIJSKIEJ NA XIII ZIMOWE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2022:

 

Narciarstwo biegowe i parabiathlon:


Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa)
Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie Przemyśl)
Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl)
Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski)
Monika Kukla (AZS AWF Kraków)
Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski).
Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków)
Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa)


Paranarciarstwo alpejskie:


Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała)
Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała)
Parasnowboard
Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków)

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Mikołajkowy blok reklamowy

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie