Polski półfinał Ligi Mistrzów siatkarzy! Jastrzębski Węgiel wyeliminował Lube

Jastrzębski Węgiel - Cucine Lube Civitanova 3:2.

W rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów siatkarzy Jastrzębski Węgiel pokonał Cucine Lube Civitanova 3:2. W pierwszym spotkaniu jastrzębianie wygrali na wyjeździe 3:0 i w tej sytuacji wywalczyli awans do półfinału. Zmierzą się w nim z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Początek meczu to wyrównana walka obu ekip, ale w środkowej części seta przewagę uzyskali siatkarze Lube (11:15 – przy zagrywkach Robertlandy Simona, 13:18). Jastrzębianie ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego – gdy po serwisie Trevora Clevenota piłka przewinęła się po taśmie, było 20:20. Po ataku Simona goście mieli piłkę setową przy stanie 22:24, ale po kontrze Clevenota rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Wygrali ją siatkarze Lube, a ostatni punkt wywalczył Simone Anzani (24:26).

W drugiej odsłonie nadal oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn. Gdy w polu zagrywki błysnął Iwan Zajcew, przewagę zaczęli budować goście (12:14). Jastrzębianie odrobili straty, ale w końcówce skuteczni w ataku siatkarze Lube znów odskoczyli na dwa - trzy oczka (15:18, 18:21). Gospodarze złapali kontakt z rywalami (21:22), kluczowe akcje wygrali jednak przyjezdni. Simon wywalczył piłkę setową (22:24), a atak blok-aut Zajcewa ustalił wynik seta na 23:25.

Trzecia partia również przyniosła grę punkt za punkt i znów wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Po skutecznym ataku Zajcewa goście mieli piłkę setową (23:24), ale po chwili skutecznym atakiem popisał się Jan Hadrava. Gra na przewagi przyniosła sporo emocji, Jastrzębski Węgiel wygrał 28:26 – piłkę setową wywalczył atakiem w narożnik boiska Rafał Szymura, a brakujący punkt przyniósł as Fornala.

Wygrana w trzecim secie uskrzydliła jastrzębian, którzy udanie rozpoczęli kolejną odsłonę (10:7). W środkowej części seta jeszcze powiększyli przewagę – po ataku blok-aut Fornala było 14:10, później ten przyjmujący dał popis w polu zagrywki, serwując trzy asy (20:13). W końcówce kontrolowali sytuację. As serwisowy Hadravy dał piłkę setową (24:17), rywale obronili się w dwóch akcjach, ale w końcu popełnili błąd (25:19). W tym momencie jastrzębianie mogli świętować, bo wygranie dwóch setów przesądziło o ich awansie do półfinału.

Tie-break nie miał już więc znaczenia dla półfinałowej rywalizacji. Przy zmianie stron jastrzębianie mieli dwa oczka zaliczki (8:6), a tuż po niej Eemi Tervaportti popisał się punktową zagrywką, a później jeszcze kolejną (12:6). Szymura wywalczył piłkę meczową (14:10), a w ostatniej akcji tego spotkania skutecznie zaatakował Stephen Boyer (15:12).

Najwięcej punktów: Jan Hadrava (23), Tomasz Fornal (21), Łukasz Wiśniewski (11), Trevor Clevenot (11), Rafał Szymura (10) – Jastrzębski Węgiel; Iwan Zajcew (21), Robertlandy Simon (18), Simone Anzani (12), Ricardo Lucarelli (10) – Lube. MVP: Tomasz Fornal.

Rywalem Jastrzębskiego Węgla w półfinale będzie obrońca trofeum – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Kędzierzynianie wywalczyli awans po wykluczeniu z rozgrywek drużyny Dinamo Moskwa. W drugim półfinale dojdzie do starcia dwóch włoskich ekip Sir Sicoma Monini Perugia i Itas Trentino. Stało się więc jasne, że podobnie jak w poprzednim sezonie, rozgrywki Ligi Mistrzów zwieńczy polsko-włoski finał.

Jastrzębski Węgiel – Cucine Lube Civitanova 3:2 (24:26, 23:25, 28:26, 25:19, 15:12)

Jastrzębski Węgiel: Jan Hadrava, Trevor Clevenot, Jakub Macyra, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski – Jakub Popiwczak (libero) oraz Eemi Tervaportti, Stephen Boyer, Rafał Szymura. Trener: Andrea Gardini.
Lube: Ricardo Lucarelli, Simone Anzani, Iwan Zajcew, Marlon Herrera Yant, Robertlandy Simon, Luciano De Cecco – Fabio Balaso (libero) oraz Jiri Kovar, Enrico Diamantini, Osmany Juantorena, Gabriel Garcia. Trener: Gianlorenzo Blengini.