Dyrektor Szachtara Donieck apeluje o wykluczenie Rosji z FIFA i UEFA

Piłka nożna
Dyrektor Szachtara Donieck apeluje o wykluczenie Rosji z FIFA i UEFA
Fot. PAP
Serhij Pałkin apeluje o wykluczenie Rosji z FIFA i UEFA

Dyrektor generalny Szachtara Donieck Serhij Pałkin apeluje o wykluczenie Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFS) z członkostwa w FIFA i UEFA. Jak tłumaczy, taka decyzja powinna zostać podjęta "za politykę ludobójstwa Ukraińców i krwawą wojnę".

Rosyjskie kluby i reprezentacje narodowe w różnych kategoriach wiekowych są obecnie zawieszone w rozgrywkach międzynarodowych (np. Polska wygrała walkowerem z Rosją w półfinale baraży o awans na mundial), ale tamtejsza federacja pozostaje pełnoprawnym członkiem FIFA i UEFA.

 

Apel Pałkina, działacza jednego z najbardziej utytułowanych klubów w historii Ukrainy, zbiega się w czasie z rozpoczynającym się w czwartek w Dausze kongresem Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).

 

ZOBACZ TAKŻE: Niedosyt po meczu Polaków u siebie 

 

"Chciałbym nakłonić UEFA i FIFA, aby poszły o krok dalej i anulowały lub zawiesiły członkostwo Rosji w swoich szeregach" – oświadczył dyrektor generalny Szachtara w wypowiedzi dla agencji Reuters.

 

"W latach 70. RPA została wydalona z FIFA za politykę apartheidu, a Rosja powinna zostać wydalona za politykę ludobójstwa Ukraińców i krwawą wojnę, którą rozpętała w naszej ojczyźnie. Sport zawsze był używany przez Rosjan jako propaganda dla ich ideologii. Jeśli dziś ta ideologia zagraża pokojowemu współistnieniu, Rosja musi być całkowicie izolowana, dopóki nie zmieni swojej polityki niszczenia każdego żywego stworzenia" – dodał Pałkin.

 

Od wybuchu konfliktu w Donbasie w 2014 roku Szachtar musi rozgrywać swoje domowe mecze we Lwowie, Charkowie i Kijowie. Natomiast liga ukraińska jest obecnie zawieszona z powodu agresji Rosji na Ukrainę i trwającej wojny.

 

"Wszyscy Ukraińcy potrzebują pokoju, konieczne jest powstrzymanie tej szalonej wojny” – podkreślił Pałkin.

 

"Ukraińcy walczą i cały świat widzi, że w tych dniach bronimy nie tylko naszej wolności i niepodległości, ale także wolności i wartości demokratycznego świata. Jednak jedynym sposobem na pokonanie rosyjskiej agresji jest połączenie naszych wysiłków. Konieczne jest zaostrzenie sankcji wobec Rosji we wszystkich możliwych kierunkach (...)" - dodał. 

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie