Thomas Thurnbichler: Kim jest nowy trener polskich skoczków?

Zimowe

Thomas Thurnbichler został trenerem polskich skoczków narciarskich - poinformował PZN. Austriak podpisał czteroletnią umowę. Na stanowisku zastąpił Czecha Michala Dolezala, z którym postanowiono nie przedłużać wygasającego kontraktu. Kim jest nowy trener polskich skoczków narciarskich?

W minionym sezonie Thurnbichler był asystentem głównego trenera austriackiej kadry Andreasa Widhoelzla. Ich ekipa triumfowała w Pucharze Narodów, a indywidualnie najlepszy w Pucharze Świata był piąty w klasyfikacji Stefan Kraft. W igrzyskach w Pekinie natomiast zdobyli złoty medal drużynowo, a indywidualnie na normalnym obiekcie drugi był Manuel Fettner.

 

Wcześniej Thurnbichler przez dwa lata prowadził austriackich juniorów. Na dwóch mistrzostwach świata jego podopieczni zdobyli trzy złote i dwa srebrne medale.

 

ZOBACZ TAKŻE: Mika Kojonkoski wraca. Będzie pracował z reprezentacją Finlandii

 

Jego kariera zawodnicza trwała krótko, a sukcesy odnosił tylko jako junior. W 2007 roku zdobył brązowy medal MŚJ. W dorobku ma także dwa złote i jeden srebrny wywalczone w konkursach drużynowych MŚJ. W Pucharze Świata wystartował tylko raz - 6 stycznia 2008 roku w Bischofshofen był 45. Dwa razy wygrał zawody Pucharu Kontynentalnego. W ostatniej oficjalnej imprezie międzynarodowej wystąpił mając zaledwie 22 lata.

 

PZN w przeszłości już raz zdecydował się na młodego austriackiego szkoleniowca. W 2004 roku kadrę objął 33-letni wówczas Heinz Kuttin, który wcześniej także pracował jako asystent pierwszego trenera kadry austriackiej, a następnie prowadził polskich juniorów. Na stanowisku, bez większych sukcesów, przetrwał dwa lata. Później był nawet trenerem Austriaków, ale w 2018 roku odszedł w niesławie. W poprzednim sezonie prowadził niemieckich kombinatorów norweskich, a wcześniej chińskie skoczkinie.

 

Thurnbichler jest trzecim w historii Austriakiem prowadzącym polską kadrę. W latach 2016-2019 biało-czerwoni wielkie sukcesy odnosili pod wodzą Stefana Horngachera.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie