Dookoła Kraju Basków: Rodriguez najlepszy na piątym etapie. Evenepoel nowym liderem

Carlos Rodriguez

Hiszpan Carlos Rodriguez z drużyny Ineos Grenadiers wygrał po samotnym finiszu piąty etap wyścigu kolarskiego Dookoła Kraju Basków. Koszulkę lidera zdobył trzeci na mecie w miejscowości Mallabia Belg Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl).

Rodriguez odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze, od razu w imprezie najwyższej rangi World Tour. 21-letni Hiszpan, uczestnik długiej ucieczki, stopniowo gubił towarzyszy akcji i w końcówce samotnie podążał do mety. Cierpiał na ostatnim kilometrze etapu, gdzie kąt nachylenia dochodził do 16 procent, ale utrzymał niewielką przewagę nad rozciągniętą grupą pościgową.

Ze stratą siedmiu sekund finiszował jego kolega z drużyny i triumfator poprzedniego etapu Kolumbijczyk Daniel Felipe Martinez, a dwie sekundy więcej stracił Evenepoel.

Dotychczasowy lider i dwukrotny zwycięzca wyścigu Słoweniec Primoz Roglic (Jumbo-Visma) zajął dopiero 19. miejsce, tracąc 1.15. Blisko pół minuty po nim dojechał do mety jedyny Polak w stawce - Rafał Majka (UAE Team Emirates).

W klasyfikacji generalnej Evenepoel wyprzedza o dwie sekundy Martineza oraz o 21 sekund Hiszpana Jona Izagirre (Cofidis). Roglic spadł na ósmą pozycję i traci 1.05.

Wyścig zakończy w sobotę królewski etap z Eibar do Arrate.

W ubiegłym roku imprezę wygrał Roglic, który triumfował także w 2018 roku. W 2020 wyścig nie doszedł do skutku z powodu pandemii COVID-19.