Kije golfowe Tigera Woodsa sprzedane za rekordową cenę

Inne
Kije golfowe Tigera Woodsa sprzedane za rekordową cenę
fot. PAP/EPA
Kije Tigera Woodsa zostały sprzedane za prawie 5,16 miliona

Zestaw kijów golfowych Tigera Woodsa, którymi wygrał cztery kolejne duże turnieje, zostały sprzedane na aukcji za prawie 5,16 miliona dolarów. To rekordowa cena za pamiątki w tej dyscyplinie sportu - podaje stacja telewizyjna ESPN.

Woods wygrał tzw. „Tiger Slam”: US Open, Open Championship i PGA Championship w 2000 oraz Masters w 2001, używając zestawu nazywanego Titleist 681-T. Sprzęt został wystawiony na aukcję Golden Age 23 marca z cenę wywoławczą 25 tys. USD. Licytacja skończyła się tuż przed północą w sobotę.

 

Do tej pory najwyższą cenę spośród pamiątek golfowych uzyskano ze sprzedaży kurtki Hortona Smitha w 2013 roku za 682 tys. dolarów. Smith wygrał pierwszy w historii turniej Masters w 1934 roku i sukces powtórzył dwa lata później.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tiger Woods wraca do golfa w słynnym turnieju U.S. Masters w Auguście

 

Nie wiadomo, kto był nabywcą akcesoriów należących kiedyś do Woodsa, ale na aukcję wystawił je Todd Brock, prywatny inwestor z Houston. Brock kupił sprzęt w 2010 roku za 57 242 USD i powiedział, że dochód ze sprzedaży trafi do jego fundacji. Kije zawierały dokumenty weryfikujące ich autentyczność.

 

- Miałem je od 12 lat i nikomu o tym nie mówiłem. Były przechowywane w naprawdę ładnym opakowaniu w moim biurze. Mój podziw można przyrównać do obrazu Rembrandta, gdy ktoś napawa się tym widokiem, trzymając go w swoim zamku. Nadszedł czas, aby teraz ktoś inny zrobił z tego lepszy użytek - powiedział Brock, który na transakcji zarobił ponad 5 mln dolarów.

 

Aukcja zbiegła się z powrotem Woodsa do czynnej kariery. Sportowiec od lutego 2021 r., z powodu poważnych urazów nóg, których doznał w wypadku samochodowym, musiał pauzować. Golfista w ten weekend wystąpił w turnieju Augusta Masters.

 

Z 15 triumfami w turniejach wielkoszlemowych Amerykanin zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Lepszy od niego jest tylko Jack Nicklaus - 18.

 

Wielu ekspertów określa Woodsa mianem najlepszego golfisty wszech czasów. Na czele rankingu światowego był przez rekordowe 683 tygodnie. W 2019 roku został odznaczony przez Donalda Trumpa Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem przyznawanym cywilom w Stanach Zjednoczonych.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie