Polacy drużynowymi mistrzami świata w brydżu sportowym

Polscy brydżyści zostali we włoskim Salsomaggiore drużynowymi mistrzami świata, wygrywając turniej d'Orsi Trophy (kat. +65 lat). Brązowy medal wywalczyły Polki, które rywalizowały w Venice Cup.

Mistrzostwo świata w konkurencji seniorów reprezentacja Polski zdobyła w składzie: Apolinary Kowalski, Michał Kwiecień, Viktor Markowicz, Krzysztof Moszczyński, Jacek Romański, Włodzimierz Starkowski oraz kapitan Włodzimierz Wala. Biało-czerwoni w finale pokonali Indie 239:194.

Polki dotarły do półfinału Venice Cup, gdzie uległy Szwedkom 213:215. Ze względu na obostrzenia covidowe panujące w tym regionie Włoszech i duże ryzyko zakażenia, organizatorzy postanowili nie rozgrywać spotkań o trzecie miejsce MŚ. Brązowe medale przyznano obu przegranym zespołom z półfinałów, także Angielkom. W finale Szwecja pokonała Turcję 253:170.

Biało-czerwone na sukces zapracowały w składzie: Sophia Bałdysz, Cathy Bałdysz, Joanna Zalewska, Katarzyna Dufrat, Anna Sarniak, Danuta Kazmucha i kapitan Mirosław Cichocki.

To pierwszy medal reprezentacji kobiet od początku istnienia tych zawodów, tj. od 1974 roku. Polki zaliczyły również imponujący rezultat w eliminacjach, wygrywając je z gigantyczna przewagą. Seniorzy stawali już wielokrotnie na podium, ale nigdy wcześniej nie zdobyli złotego krążka w tej kategorii.

Mistrzostwa trwały dwa tygodnie, a przeprowadzono je w ścisłym reżimie sanitarnym, związanym z pandemią COVID-19, jaka panuje obecnie w tym regionie Włoch.

"Na jeden dzień w ogóle przerwano zawody, aby przebadać wszystkich uczestników pod kątem zakażenia koronawirusem. Rywale naszych seniorów w ćwierćfinale, Bułgarzy, musieli w trakcie meczu zrezygnować z dalszej rywalizacji, gdyż dwóch z nich nagle źle się poczuło, a dwóch innych nie mogło już grać ze względu na potwierdzony covid. Od półfinałów hala gier była otoczona przez karabinierów, aby nikt postronny nie wszedł w bezpośredni kontakt z grającymi zawodnikami" - opowiedział kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Brydża Sportowego Maciej Czajkowski

Największe sukcesy w brydżu sportowym Polacy zanotowali, zdobywając mistrzostwo świata w Bermuda Bowl (kat. open) w 2015 w Chennai (Indie) i w 2019 w Wuhan (Chiny).