W finale PlusLigi gramy dalej! Jastrzębski Węgiel ograł ZAKSĘ na wyjeździe

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali w Kędzierzynie-Koźlu.

W trzecim meczu finału PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Jastrzębskim Węglem 1:3. W czwartym secie boisko musiał opuścić kontuzjowany Norbert Huber. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest 2—1 dla ZAKSY. Spotkanie numer cztery zostanie rozegrane w Jastrzębiu-Zdroju w sobotę 14 maja.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku (9:9), przewagę zaczęli budować jastrzębianie (12:14, 15:18). Lepiej grali w przyjęciu, lepiej też prezentowali się w polu serwisowym. W końcówce, gdy skutecznym atakiem popisał się Jurij Gladyr, goście mieli trzy oczka zaliczki (20:23), a później piłkę setową przy stanie 22:24 po ataku Tomasza Fornala. ZAKSA doprowadziła do rywalizacji na przewagi, górą w niej byli jednak jastrzębianie – skuteczny atak i blok Jana Hadravy przyniosły im decydujące punkty (24:26).

Kędzierzynianie udanie rozpoczęli drugą partię (6:2), grali skutecznie w ataku i utrzymywali punktową zaliczkę (12:7). Jastrzębianie ruszyli do odrabiania strat. Złapali punktowy kontakt (16:15), ale kędzierzynianie szybko odbudowali przewagę – po asie serwisowym Norberta Hubera było 18:15. W końcówce utrzymali punktowy dystans. Piłkę setową wywalczył Kamil Semeniuk (24:19), a brakujący punkt przyniósł zepsuty serwis rywali (25:20).

Set numer trzy również toczył się na początku przy przewadze kędzierzynian (8:5). W środkowej części goście zdołali odrobić straty (13:13). Później zaliczyli świetny fragment, a dobrą zmianę dał Rafał Szymura (18:20). Gdy Aleksander Śliwka zaatakował z przechodzącej piłki, ZAKSA prowadziła w końcówce 23:22. Trzy kolejne punkty zapisali jednak na swym koncie jastrzębianie. Zepsuta zagrywka gospodarzy, atak Szymury po ostrym skosie i as serwisowy Trevora Clevenota rozstrzygnęły seta na ich korzyść (23:25).

Siatkarze ZAKSY walczyli więc o przedłużenie meczu i dobrze rozpoczęli kolejną partię (9:6). W środkowej części seta oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn. Przy stanie 19:19 groźnie wyglądającej kontuzji doznał Norbert Huber, który został zniesiony z boiska. Końcówkę po swojej myśli rozegrali jastrzębianie. Wygrali trzy ostatnie akcje od stanu 22:22. Skuteczny atak Szymury, as serwisowy Jana Hadravy oraz kolejny atak Szymury przesądziły o losach tej partii (22:25) i trzeciego spotkania finału.

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (19), Łukasz Kaczmarek (16), Norbert Huber (12) – ZAKSA; Trevor Clevenot (14), Jurij Gladyr (10) – Jastrzębski Węgiel. Obie ekipy popełniły sporo błędów, zwłaszcza w polu zagrywki (20–22). MVP: Rafał Szymura, który pojawił się na boisku w trakcie trzeciego seta (9/12 = 75% skuteczności w ataku).

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Wojciech Żaliński, Bartłomiej Kluth, Krzysztof Rejno. Trener: Gheorghe Cretu.
Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Trevor Clevenot – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stephen Boyer, Eemi Tervaportti, Jakub Macyra, Rafał Szymura. Trener: Nicola Giolito.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 21 dla ZAKSY (3:0, 3:2, 1:3). Czwarty mecz w sobotę 14 maja w Jastrzębiu-Zdroju.

Wyniki i terminarz meczów finałowych PlusLigi 2022:

ZAKSA (1) – Jastrzębski Węgiel (2) 21

2022-05-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 27:25, 25:23)
2022-05-07: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:20, 16:25, 25:22, 12:25, 16:18)
2022-05-11: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 1:3 (24:26, 25:20, 23:25, 22:25)
2022-05-14: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-05-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel (ewentualnie).