Ukraiński gimnastyk nie chce rywalizować z Rosjaninem w mistrzostwach Włoch. Wycofał się z turnieju finałowego

Inne
Ukraiński gimnastyk nie chce rywalizować z Rosjaninem w mistrzostwach Włoch. Wycofał się z turnieju finałowego
fot. PAP
Ilja Kowtun nie chce rywalizować w tych samych zawodach co Rosjanin Artur Dałałojan.

Ukraiński gimnastyk wycofał się z finałowego turnieju o klubowe mistrzostwo Włoch. Ilja Kowtun nie chce rywalizować w tych samych zawodach co Rosjanin Artur Dałałojan - podał na Facebooku klub Ukraińca z Ferrary.

18-latek urodzony w Czerkasach mimo młodego wieku jest liderem ukraińskiej reprezentacji. Kowtun w zeszłym roku został brązowym medalistą mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Gimnastyk nie chciał rywalizować w tych samych zawodach co mistrz olimpijski z Tokio, trzykrotny mistrza świata i pięciokrotny mistrz Europy Rosjanin Dałałojan.

 

ZOBACZ TAKŻE: Oficjalnie! Klasyfikacja medalowa igrzysk olimpijskich w Soczi i Tokio została zmieniona

 

- Wszyscy teraz popierają Ukrainę i solidaryzują się z nią. Zdecydowaliśmy się nie brać udziału w tych mistrzostwach. Ilja nie będzie rywalizować na tej samej platformie co reprezentant Rosji – powiedziała trenerka Kowtuna Irina Nadiuk.

 

Palestra Gimnastica Ferrara, klub Ukraińca, zgodnie z przyjętą linią postępowania nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie, aby nie wzbudzać kontrowersji. Władze klubu, na znak solidarności, nie zastąpiły go innym gimnastykiem.

 

W Neapolu w dniach 21-22 maja odbędzie się finałowy turniej z udziałem najlepszych sześciu włoskich klubów.

 

Kowtun przestrzega przepisów wydanych w tym zakresie przez Ukraińską Federację Gimnastyczną dla wszystkich swoich członków. Zakazują one startu w zawodach, w których biorą zawodnicy z Rosji.

 

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) niedawno podjęła decyzję o rocznej dyskwalifikacji rosyjskiego gimnastyka Iwana Kuliaka, który podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata w Dausze otwarcie wsparł zbrojny atak Rosji na Ukrainę. FIG przypomniała w oświadczeniu, że wydała zakaz rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału we wszystkich oficjalnych międzynarodowych zawodach.

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie