Finalissima 2022: Co to jest? Zasady, kto zagra, historia rozgrywek

W środę na Wembley dojdzie do meczu pomiędzy Włochami a Argentyną w ramach Finalissimy. W Londynie zmierzą się mistrzowie Europy i Ameryki Południowej.

Nie będzie to pierwsze takie spotkanie w historii. Pierwszy mecz mistrza Europy z najlepszą drużyną Ameryki Południowej miał miejsce w 1985 roku. Wtedy wspomniane rozgrywki nazywały się "Pucharem Artemio Franchiego". W Paryżu Francja zmierzyła się z Urugwajem i wygrała 2:0. Kolejna edycja odbyła się w 1993 roku. Argentyna z Diego Maradoną i Gabrielem Batistutą pokonała po rzutach karnych sensacyjnego triumfatora Euro 92, czyli Danię.

Argentyńczycy będą mieli więc szansę na drugą wygraną w tych rozgrywkach. "Albicelestes" w 2021 roku wygrali Copa America, w finale ogrywając Brazylię 1:0. Włosi w poprzednim roku zostali mistrzami Europy, pokonując w finale Anglików po serii rzutów karnych.

Co ciekawe ostatni raz Włosi potrafili pokonać Argentynę w 1987 roku. Środowe spotkanie będzie ostatnim w kadrze Italii Giorgio Chielliniego, który zagrał w reprezentacji 116 spotkań i zdobył 8 bramek. Debiutował w 2004 roku. W kadrze Argentyny jest natomiast m.in. Lionel Messi.

Spotkanie odbędzie się na Wembley. W przypadku remisu w regulaminowych 90 minutach nie zostanie rozegrana dogrywka. Obie drużyny od razu będą wykonywały rzuty karne.

Transmisja meczu Włochy - Argentyna w Polsacie Sport i na Polsat Box Go. Początek w środę o godz. 20:35.