ME w łucznictwie: Dwunastka reprezentantów Polski wystartuje w Monachium

Inne
ME w łucznictwie: Dwunastka reprezentantów Polski wystartuje w Monachium
fot. PAP
Dwunastka reprezentantów Polski wystartuje w Monachium

We wtorkowych kwalifikacjach 27. łuczniczych mistrzostw Europy w Monachium zaprezentuje się dwanaścioro reprezentantów Polski, którzy wystartują w konkurencji łuku klasycznego i bloczkowego.

W łukach klasycznych wystąpią: Natalia Leśniak, Wioleta Myszor (obie Łucznik Żywiec) i Kamila Napłoszek (Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont Warszawa) oraz Miłosz Chojecki (GLKS Unia Pielgrzymka), Marek Szafran (Społem Łódź) i Kacper Sierakowski (Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont Warszawa).

 

ZOBACZ TAKŻE: Gwiazdy na meczu Rafael Nadal - Casper Ruud! Nie tylko Robert Lewandowski (ZDJĘCIA)

 

Reprezentację kraju w łuku bloczkowym tworzą: Łukasz Przybylski (A3D Toszek), Krzysztof Gorczyca (Strzelec Legnica), Przemysław Konecki (LUKS Orlik Goleszów), Sandra Jankowska (MKŁ Strzała Warszawa), Małgorzata Kapusta (Płaszowianka Kraków) i Ksenija Markitantowa (Czarna Strzała Bytom).

 

W poprzednich ME w tureckiej Antalyi rozegranych w 2021 roku brązowe medale dla Polski wywalczyli bloczkowiec Łukasz Przybylski, który pokonał Niemca Tima Krippendorfa 143:142 oraz para mieszana w łuku klasycznym Kacper Sierakowski i Magdalena Śmiałkowska (Społem Łódź).

 

Był to pierwszy w historii medal dla Polski zdobyty przez specjalistę w łuku bloczkowym na torach otwartych w mistrzostwach Europy.

 

Mistrzynią Starego Kontynentu w tej konkurencji, jednak w hali, została w 2010 roku Anna Stanieczek (LUKS Orlik Goleszów).

 

Polska tylko raz w historii, na przełomie sierpnia i września 2018 roku, gościła uczestników ME, a na starcie w łukach klasycznych i bloczkowych w Legnicy stanęli reprezentanci 43 krajów.

 

W dotychczasowych startach w ME na torach otwartych biało-czerwoni zdobyli łukach klasycznych i bloczkowych 23 medale (cztery złote, siedem srebrnych oraz 12 brązowych). Pierwszy czempionat Starego Kontynentu gościła w 1968 roku austriacka miejscowość Reutte, a start Polaków zakończył się ogromnym sukcesem - zdobyli dwa złote medale: Maria Mączyńska oraz drużyna, w której obok niej wystąpiły Zofia Piskorek i Grażyna Kotlarz.

 

Medale ME w łukach bloczkowych zostały rozdane po raz pierwszy w 1994 roku w czeskim Nymburku.

 

Sędziwa, 90-letnia Maria Mączyńska jest częstym gościem na zawodach łuczniczych w stolicy. Ostatnio oglądała występy swoich następców uczestniczących w zakończonym 29 czerwca na torach Marymontu 16. Memoriale Mieczysława Nowakowskiego i zapowiedziała przybycie na 39. Memoriał Ireny Szydłowskiej (24-26 czerwca) na torach stołecznego Drukarza.

 

ME 2022 w Monachium zakończą się 12 czerwca.

SM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie