Hokejowa Liga Mistrzów: GKS Katowice zagra na lodowisku Jantor

Zimowe
Hokejowa Liga Mistrzów: GKS Katowice zagra na lodowisku Jantor
fot. PAP
Hokeiści GKS Katowice to aktualni mistrzowie Polski.

Hokeiści mistrza Polski GKS Katowice będą podejmowali grupowych rywali w Lidze Mistrzów na lodowisku „Jantor”, a nie w małym Spodku, który nie spełnia wymagań tych rozgrywek – poinformował klub.

Katowiczanie spotkania ekstraligowe rozgrywają w przylegającym do Spodka „Satelicie”. W głównej hali zbudowanie lodowiska jest niemożliwe, gdyż będzie ona zajęta przez siatkarzy podczas mistrzostw świata.

 

Stąd decyzja o przystosowaniu zarządzanego przez katowicki MOSiR „Jantoru” do wymogów LM. Głównie chodzi o odpowiednie oświetlenie i inne kwestie konieczne do przeprowadzenia transmisji telewizyjnych.

 

 

W tym obiekcie zespół trenera Jacka Płachty podejmie kolejno triumfatora poprzedniej edycji, szwedzki Rogle Engelholm (1 września, godz. 18.05), szwajcarski ZSC Lions Zurych (3 września godz. 18.00) i węgierski Fehervar AV19 (4 października, godz. 18:00).

 

Hokeiści GKS w kwietniu, po 52-letniej przerwie, zdobyli swoje siódme mistrzostwo w historii. Byli najlepsi w sezonie zasadniczym, a potem w play off wygrali rywalizację kolejno z Zagłębiem Sosnowiec (4-1), GKS Tychy (4-3) i Re-Plast Unią Oświęcim (4-0).

 

W rozgrywkach LM Polskę będzie też reprezentowała (po raz trzeci w historii) Comarch Cracovia Kraków, której przepustkę dało zdobycie Pucharu Kontynentalnego w minionym sezonie.

 

Rywalami krakowian będą szwedzki Farjestad Karlstad, niemiecki Straubing Tigers i austriacki Villach SV.

 

W Hokejowej Lidze Mistrzów rywalizować będą 32 kluby, które – w wyniku losowania – stworzyły osiem czterozespołowych grup. Do dalszej fazy awansują po dwa najlepsze zespoły. Potem rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym (mecz i rewanż).

 

Pierwsza kolejka fazy grupowej rozegrana zostanie w dniach 1-2 września, druga – 3-4 września, trzecia 8-9 września, czwarta – 10-11 września, piąta – 4-5 października, a szósta – 11-12 października. Mecz 1/8 finału zaplanowano na 15-16 i 22-23 listopada. Ćwierćfinały odbędą się 6-7 i 13-14 grudnia, półfinały 10-11 i 17-18 stycznia, a finał 18 lutego 2023 roku. Po raz pierwszy w tych rozgrywkach wystąpią dwa polskie kluby.

 

Hokejowa Liga Mistrzów powstała w 2008 roku, a jej pierwszym triumfatorem był Lions Zurych. W następnym sezonie z powodów finansowych rozgrywki zostały zawieszone i reaktywowane dopiero w 2014 roku. Pierwszym polskim klubem, który wystąpił w Lidze Mistrzów był Comarch Cracovia w 2016 roku. W późniejszych edycjach udział wzięły jeszcze GKS Tychy i JKH GKS Jastrzębie. Żadnej polskiej drużynie nie udało się wywalczyć awansu do fazy pucharowej.

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie