Miłe złego początki... Pierwsza porażka polskich siatkarzy w Lidze Narodów

Polska - Włochy 1:3.

W swym drugim meczu w tej edycji Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Polski przegrała z Włochami 1:3. Polacy dobrze rozpoczęli to spotkanie, wygrali pierwszego seta i mieli przewagę w drugim. Później jednak do głosu doszli siatkarze Italii... To pierwsza porażka podopiecznych trenera Nikoli Grbicia, którzy na inaugurację pokonali 3:0 Argentynę.

W porównaniu z meczem z Argentyńczykami, trener Nikola Grbić dokonał trzech zmian w wyjściowym składzie. Od pierwszej akcji na boisku pojawili się przyjmujący Rafał Szymura, atakujący Karol Butryn i debiutujący w kadrze środkowy Mateusz Poręba.

Początek premierowej odsłony to wyrównana walka obu drużyn (10:10). W środkowej części seta inicjatywę zaczęli przejmować Polacy. Po ataku Tomasza Fornala prowadzili 12:10, później odskoczyli na trzy oczka, gdy długą wymianę skończył Mateusz Poręba (17:14). Włosi próbowali odrabiać straty, ale biało-czerwoni utrzymywali przewagę. Byli skuteczniejsi w ataku, dobrze przyjmowali, ale mankamentem w ich grze były błędy w polu zagrywki. Asa serwisowego zdołał jednak w końcówce zaserwować Karol Butryn (22:18), błąd rywali dał Polakom piłkę setową, a podwójny blok przyniósł decydujący punkt (25:21).

Uskrzydleni wygranym setem Polacy efektownie rozpoczęli drugą partię. Po asie serwisowym Butryna prowadzili 4:1, a później jeszcze powiększyli przewagę do pięciu oczek (10:5). Na przerwie technicznej były trzy punkty różnicy (12:9). Polscy siatkarze utrzymywali kilkupunktową zaliczkę, ale Włosi mozolnie zmniejszali straty. Wzmocnili zagrywkę i w końcówce złapali kontakt (21:20). Biało-czerwoni prowadzili jeszcze 22:21 i... przegrali trzy kolejne akcje. Dwa skuteczne ataki Francesco Recine, uderzenie Yuri Romanò po bloku i rywale mieli piłkę setową (22:24). Jeszcze odgryzł się Szymura, ale przestrzelona zagrywka zakończyła seta (23:25).

Set numer trzy od początku toczył się przy przewadze siatkarzy z Italii. Przy stanie 5:10 trener Grbić poprosił o czas, ale przed przerwą techniczną Włosi jeszcze powiększyli zaliczkę (6:12).  Złapali właściwy rytm i zaczęli punktować biało-czerwonych. W środkowej części seta utrzymali wyraźną przewagę (12:18). Polacy długo nie byli w stanie zmniejszyć strat, popełniając sporo błędów własnych. Jeszcze w końcówce pojawił się cień nadziei, gdy asem serwisowym popisał się Poręba (17:21). Włosi spokojnie jednak utrzymali korzystny wynik, a seta zakończyła seria zepsutych zagrywek (20:25).

W czwartej odsłonie obie ekipy od początku toczyły wyrównaną walkę (10:10). Po skutecznym ataku Butryna Polacy mieli minimalną zaliczkę na przerwie technicznej (12:11). Później przewagę uzyskali Włosi (15:17). Remis był jeszcze przy stanie 20:20, końcówka należała jednak do siatkarzy Italii, którzy wygrali pięć ostatnich akcji... Bohaterem był Mattia Bottolo, który popisał się dwoma asami serwisowymi. Jeden z nich ustalił wynik czwartej partii na 20:25 i zakończył mecz.

Skrót meczu Polska - Włochy:

Najwięcej punktów: Karol Butryn (17), Tomasz Fornal (12), Rafał Szymura (12) – Polska; Mattia Bottolo (16), Yuri Romanò (16) – Włochy. To był mecz pełen błędów własnych, a więcej popełnili ich reprezentanci Polski (23 zepsute zagrywki, 14 pomyłek w ataku). MVP: Simone Giannelli.

W piątek polscy siatkarze będą mieli dzień przerwy. Ich kolejnym rywalem będzie Bułgaria (sobota, godzina 21.50; transmisja – Polsat Sport). W ostatnim meczu turnieju VNL w Ottawie Polacy zmierzą się z mistrzami olimpijskimi – Francuzami (niedziela, godzina 16.50; transmisja – Polsat Sport).

Polska – Włochy 1:3 (25:21, 23:25, 20:25, 20:25)

Polska: Jan Firlej, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Mateusz Poręba, Jakub Kochanowski, Karol Butryn – Jakub Popiwczak (libero) oraz Bartosz Kwolek, Maciej Muzaj, Łukasz Kozub. Trener: Nikola Grbić.
Włochy: Francesco Recine, Simone Giannelli, Mattia Bottolo, Lorenzo Cortesia, Gianluca Galassi, Yuri Romanò – Alessandro Piccinelli (libero) oraz Fabrizio Gironi, Marco Vitelli, Leandro Mosca. Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Sinisa Ovuka (Bośnia i Hercegowina), Erdal Akıncı (Turcja).