Łuczniczy Memoriał Szydłowskiej: Organizatorzy liczą na udział ponad 300 uczestników

Inne
Łuczniczy Memoriał Szydłowskiej: Organizatorzy liczą na udział ponad 300 uczestników
fot. PAP
W piątek rozpocznie się 39. Łuczniczy Memoriał Ireny Szydłowskiej.

Ponad 300 uczestników wystąpi w rozpoczynającym w piątek w warszawskim Parku Skaryszewskim im. Jana Ignacego Paderewskiego 39. Łuczniczym Memoriale Ireny Szydłowskiej.

- W imprezie o Puchar Burmistrza Dzielnicy Warszawa Praga-Południe, która potrwa do niedzieli, zaprezentują się w strzelaniu z łuku klasycznego, bloczkowego oraz łuku bez oprzyrządowania w konkurencji kobiet i mężczyzn sportowcy z Litwy, Ukrainy oraz Polski. Liczymy na wysoki poziom jak i również na dobrą pogodę - powiedział PAP trener kadry narodowej kadetów i juniorów oraz główny szkoleniowiec sekcji łuczniczej Drukarza Warszawa Paweł Soliński.

 

- Memoriał, to także trzecia runda pucharu kraju kadetów, będzie więc doskonałą okazją do zaprezentowania formy przez juniorów Polski i Ukrainy przed mistrzostwami Europy. Ci ostatni trenują ze względu na agresję Rosji na Ukrainę w Żywcu - dodał Soliński.

 

ZOBACZ TAKŻE: PŚ w łucznictwie: Polki piąte drużynowo w Antalyi

 

Europejski czempionat 2022 juniorów rozegrany zostanie w drugiej połowie sierpnia w angielskim Lilleshall.

 

Impreza na torach Drukarza w Parku Skaryszewskim czci pamięć znakomitej łuczniczki, która przed 50 laty, w wieku 44 lat zdobyła w igrzyskach XX olimpiady w Monachium w 1972 roku srebrny medal w rywalizacji indywidualnej wyprzedzając całą plejadę utytułowanych rywalek. Tym samym wychowanka trenerów Feliksa Żbikowskiego i Tadeusza Purzyckiego stała się pierwszą polską łuczniczką w historii, która stanęła na podium igrzysk.

 

Irena Szydłowska, urodzona 28 stycznia 1928 roku we Lwowie, na trzy lata przed rozegranymi w tym mieście pierwszymi łuczniczymi mistrzostwami świata, dwukrotnie wzięła udział w igrzyskach olimpijskich. Startowała w barwach trzech stołecznych klubów: Syreny, Marymontu i Drukarza oraz Społem Łódź.

 

KS Drukarz Warszawa powstały w 1926 roku, znajduje się w ekskluzywnym gronie klubów w światowym łucznictwie, których dwie zawodniczki stanęły na olimpijskim podium. W 1996 roku w Atlancie, gdzie Polki sięgnęły po brązowy medal w drużynie, w jej składzie była - obok Katarzyny Klaty i Joanny Nowickiej - Iwona Marcinkiewicz, trenująca w Drukarzu pod kierunkiem Pawła Solińskiego.

 

Honorowymi patronami zawodów są: wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Polski Komitet Olimpijski i prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski. Tradycyjnie patronat medialny nad Memoriałem sprawuje Polska Agencja Prasowa.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie