Przemysław Iwańczyk: PZPN ogłosił listę najbardziej utalentowanej młodzieży. I zaprosił na zgrupowanie

Piłka nożna
Przemysław Iwańczyk: PZPN ogłosił listę najbardziej utalentowanej młodzieży. I zaprosił na zgrupowanie
Fot. PAP
PZPN ogłosił listę najbardziej utalentowanej młodzieży. I zaprosił na zgrupowanie.

Warto zapamiętać te nazwiska i sprawdzić za kilka lat, czy trenerzy pracujący w PZPN wykazali się właściwą przenikliwością i intuicją. 40 najlepszych chłopców urodzonych w latach 2006-2008 zbierze się w Siedlcach, by podnosić swoje umiejętności trenując w najbardziej elitarnej grupie w kraju.

Mogło być ich jeszcze więcej, ale ci najstarsi z grupy w wielu przypadkach trenują już z seniorskimi drużynami z ekstraklasy i w PZPN doszli do wniosku, że nie chcą stawać im na przeszkodzie w rozwoju klubowym. Chodzi m.in. o Karola Borysa ze Śląska Wrocław, który zadebiutował już w pierwszym zespole, czy Patryka Olejnika z Lecha Poznań. Kilku wyjechało do zagranicznych klubów, m.in. Jan Faberski do Ajaksu Amsterdam czy Bartłomiej Krysiak do Borussii Moenchengladbach. To dlatego chłopców z tego rocznika jest zaledwie dziewięciu. Jedną trzecią z nich stanowią gracze Zagłębia Lubin. Pięciu z tej dziewiątki było na poprzednim letnim Talent Pro, bo tak nazywa się to zgrupowanie.

 

Najliczniejsza, szesnastoosobowa, jest grupa 15-latków. Trudno się dziwić. Choć trener reprezentacji tego rocznika Rafał Lasocki nie znosi, kiedy podkreśla się olbrzymi potencjał jego podopiecznych, prawda jest taka, że to jedna z najbardziej rokujących grup, jakie miał polski futbol. Drużynie tej, opartej na zawodnikach kilku wiodących akademii w kraju, wróży się wiele sukcesów, nawet z czołową rolą odegraną na mistrzostwach Europy do lat 17. Wśród powołanych nie ma żadnych niespodzianek, kadra U15 ma za sobą 10 meczów, skład ugruntowany jest już od dawna, czego świadomość mają sami zawodnicy wiodący w tym roczniku. Jeśli kogoś brakuje, to tylko Cypriana Popielca z Zagłębia, który najprawdopodobniej zmaga się z kłopotami zdrowotnymi, oraz Wojciecha Mońki z Lecha Poznań, który doznał urazu w niedawnym meczu o stawkę. Tutaj najwięcej kadrowiczów ma właśnie Lech (pięciu), ale to nikogo nie dziwi, bo klub ten zawsze w reprezentacjach Polski ma najwięcej swoich przedstawicieli, jest też po trzech piłkarzy Górnika Zabrze i Legii Warszawa. Wszystko to półfinaliści mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej, nie ma jednak żadnego przedstawiciela czwartej drużyny, która grała o medale, Stali Rzeszów. Od dłuższego czasu nie cieszą się oni uznaniem, choć kilku z nich występuje nawet w kategorii U17. Dwóch graczy reprezentuje Zagłębie, po jednym Pogoń Szczecin i Hutnika Kraków. W porównaniu z poprzednią edycją Talent Pro powtórzyły się powołania dla dziesięciu zawodników. Gdyby dostępni byli Popielec i Mońka, tych na których PZPN stawia zdecydowanie od lat, byłoby aż 12.

 

ZOBACZ TAKŻE: To dlatego Robert Lewandowski chce przejść do Barcelony. Kucharski wyjawia

 

Zgrupowanie rozpocznie się 16 lipca, potrwa sześć dni, odbędzie się w Siedlcach, a nie jak dotychczasowe edycje w Opalenicy, gdzie przebywała pierwsza reprezentacja Polski oraz Portugalia przed Euro 2012. Choć tego nikt nie chce mówić pod nazwiskiem, dzieje się tak z powodu oszczędności z PZPN, które dotykają nawet departamenty związane ze szkoleniem. Ośrodek w Siedlcach był dotąd miejscem akcji szkoleniowych dla roczników 2006 i 2007. W porównaniu z poprzednimi akcjami Talent Pro okrojony został również sztab trenerski. Obok koordynującego projekt i powołania Bartłomieja Zalewskiego nad pracą zawodników czuwać będą m.in. selekcjonerzy poszczególnych kadr, ale już bez asystentów, czyli wspomniany wcześniej Lasocki, Marcin Włodarski z U16 i Dariusz Gęsior, który ma przejąć zespół 14-latków.

 

Bo najmłodsi powołani na Talent Pro to właśnie 14-latkowie wyłonieni na podstawie akcji Akademii Młodych Orłów. Są wśród nich zawodnicy, którzy grali w minionym sezonie ze starszymi kolegami w Centralnej Lidze Juniorów. Chodzi m.in. o Sammy’ego Dudka i Jakuba Falkiewicza z Lecha czy Oskara Pietuszewskiego z Jagiellonii Białystok. Tu najliczniejszą grupę stanowią zawodnicy z Pogoni.

 

Talent Pro to najlepsi z najlepszych i wyraźny sygnał z PZPN, na kogo federacja stawia, z kim wiąże największe nadzieje i na kim będą opierać się kadry narodowe w trzech rocznikach. Z poprzednich edycji wyszło kilku zawodników, którzy zadebiutowali już e rozgrywkach seniorów, więc z pewnością szkoleniowcy postawili na właściwych ludzi także tym razem.

 

Lista powołanych zawodników.

 

Rocznik 2006: Szymon Jarek (Rozwój Katowice), Krzysztof Kolanko (Górnik Zabrze), Jakub Krzyżanowski (Wisła Kraków), Michał Matys (Zagłębie Lubin), Daniel Mikołajewski (Jaguar Gdańsk), Igor Orlikowski (Zagłębie Lubin), Miłosz Piekutowski (Jagiellonia Białystok), Adam Pieniądz (Wisła Kraków), Mateusz Skoczylas (Zagłębie Lubin).

 

Rocznik 2007: Jakub Adkonis (Legia Warszawa), Igor Brzyski (Lech Poznań), Mateusz Dziewiatowski (Zagłębie Lubin), Kamil Jakóbczyk (Hutnik Kraków), Jakub Jaroszuk (Jagiellonia Białystok), Mateusz Jeleń (Górnik Zabrze), Jan Kniat (Lech Poznań), Dawid Mazurek (Górnik Zabrze), Kacper Potulski (Legia Warszawa), Mateusz Pruchniewski (Lech Poznań), Adrian Przyborek (Pogoń Szczecin), Damian Sokołowski (Lech Poznań), Igor Stankiewicz (Lech Poznań), Mateusz Szczepaniak (Legia Warszawa), Kacper Szulc (Zagłębie Lubin), Dawid Szwiec (Górnik Zabrze).

 

Rocznik 2008: Mateusz Bartkowiak (Pogoń Szczecin), Antoni Błocki (Drukarz Warszawa), Mateusz Cegliński (Śląsk Wrocław), Sammy Dudek (Lech Poznań), Jakub Falkiewicz (Lech Poznań), Maksymilian Jóźwiak (Pogoń Szczecin), Hubert Kędziora (Stal Rzeszów), Dawid Korzeniowski (Śląsk Wrocław), Cezary Kuprianowicz (Jagiellonia Białystok), Alan Majewski (Lech Poznań), Oskar Pietuszewski (Jagiellonia Białystok), Igor Stareńczak (Progres Kraków), Natan Waligóra (Pogoń Szczecin), Jakub Zawadzki (Pogoń Szczecin), Jakub Zieliński (Jaguar Gdańsk).

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie