Liga Narodów: Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami po wyrównanym meczu

Siatkówka
Liga Narodów: Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami po wyrównanym meczu
fot. FIVB
Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami w Lidze Narodów 2022.

W swym pierwszym spotkaniu na turnieju Ligi Narodów w Sofii polskie siatkarki przegrały z reprezentacją Włoch 1:3. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego wygrały premierową partię, ale w kolejnych górą były faworyzowane siatkarki z Italii. To piąta porażka reprezentantek Polski w dziewiątym meczu VNL 2022.

Polskie siatkarki bardzo dobrze rozpoczęły to spotkanie i szybko wypracowały sobie znaczącą przewagę (4:1, 9:4). Włoszki dla odmiany słabo weszły w mecz, popełniały sporo błędów i przez dłuższy czas nie były w stanie złapać kontaktu. Gdy po ataku Weroniki Szlagowskiej Polki prowadziły 23:16, wydawało się, że pewnie wygrają tę partię. Końcówka przyniosła jednak sporo emocji. Siatkarki Italii wygrały pięć kolejnych akcji (23:21), a ich serię przerwał dopiero atak rezerwowej Aleksandry Gryki. Włoszki doprowadziły do rywalizacji na przewagi, z której zwycięsko wyszły reprezentantki Polski. Olivia Różański skończyła długą wymianę, a Agnieszka Kąkolewska zamknęła seta asem serwisowym (27:25). Polki w tej partii gorzej punktowały blokiem (1–6), ale Włoszki popełniły aż 12 błędów własnych.

 

Zobacz także: Doświadczona polska siatkarka po sześciu latach zmieniła klub

 

Druga odsłona toczyła się przy przewadze Włoszek. Siatkarki trenera Davide Mazzantiego popełniały już zdecydowanie mniej błędów, skuteczniej od rywalek prezentowały się w ataku. W środkowej części seta wypracowały solidną zaliczkę (17:13, 18:14), którą utrzymały w końcówce. Ostatnie punkty dla Italii wywalczyła Paola Egonu, która skutecznym atakiem zamknęła tę część meczu (20:25).

 

Polki efektownie rozpoczęły kolejną partię – po asie serwisowym Anny Stencel prowadziły 5:1. Gra jednak szybko się wyrównała i żadna z drużyn nie była w stanie uzyskać wyraźnej zaliczki. Włoszki pierwsze miały piłkę setową po punktowym bloku (23:24), ale po chwili skutecznym atakiem popisała się Stencel i po raz drugi w tym spotkaniu seta rozstrzygnąć miała rywalizacja na przewagi. W niej biało-czerwone nie zdołały wykorzystać swoich szans, a skuteczniejsze okazały się siatkarki z Italii, które punktowym blokiem ustaliły wynik na 26:28.

 

W czwartej odsłonie, po wyrównanym początku, inicjatywę przejęły Włoszki. Po serii trzech wygranych akcji - as i atak Egonu, przedzielone punktowym blokiem - schodziły na przerwę techniczną z trzema oczkami zaliczki (9:12). Po niej wygrały jeszcze dwie kolejne akcje i trener Stefano Lavarini poprosił o czas. Zabieg szkoleniowca niewiele jednak pomógł. Siatkarki z Italii wyraźnie się rozkręciły i powiększały punktową różnicę. Gdy Alessia Orro popisała się asem serwisowym, Polki przegrywały 12:19. W końcówce kontrolowały sytuację. Danesi wywalczyła piłkę meczową (16:24), a Cristina Chirichella atakiem ze środka zakończyła rywalizację (18:25).

 

Skrót meczu Polska - Włochy:


 

Najwięcej punktów: Olivia Różański (19), Martyna Czyrniańska (12) – Polska; Paola Egonu (29), Alice Degradi (19), Anna Danesi (13) – Włochy.

 

W swym dziewiątym meczu w tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek Polki poniosły piątą porażkę. W kolejnym spotkaniu zmierzą się z reprezentacją Chin (czwartek 30 czerwca, godzina 15.20; transmisja – Polsat Sport Extra).

 

Polska – Włochy 1:3 (27:25, 20:25, 26:28, 18:25) 

 

Polska: Anna Stencel, Agnieszka Kąkolewska, Joanna Wołosz, Martyna Czyrniańska, Weronika Szlagowska, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Zuzanna Górecka, Aleksandra Gryka, Monika Fedusio, Magdalena Jurczyk. Trener: Stefano Lavarini
Włochy: Alessia Gennari, Ofelia Malinov, Cristina Chirichella, Anna Danesi, Paola Egonu, Alice Degradi – Monica De Gennaro (libero) oraz Marina Lubian, Alessia Orro, Miryam Sylla. Trener: Davide Mazzanti.

 

Sędziowie: Epaminondas Gerothodoros (Grecja), László Adler (Węgry).

 

WYNIKI i TABELA LIGI NARODÓW SIATKAREK 2022

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie