Lekkoatletyczne ME U18: 6 medali Polaków w Jerozolimie

Klasyfikację medalową mistrzostw Europy U18 wygrali Brytyjczycy. Polacy zajęli dziewiąte miejsce z dorobkiem 6 krążków: 2 złotych, srebrnego i 3 brązowych.

Reprezentanci Polski zdobyli 6 medali mistrzostw Europy juniorów młodszych, które rozegrano w dniach 4-7 lipca w Jerozolimie. Marek Gawenda wywalczył złoto w skoku o tyczce, a Marek Zakrzewski wygrał bieg na 100 m i pobił rekord Polski juniorów. Biało-czerwoni zajęli dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Michał Gawenda wygrał konkurs skoku o tyczce wynikiem 5,10. Drugi był Szwajcar Valentin Imsand, a trzecie miejsce zajął Szwed Linus Jonsson. Ci trzej zawodnicy pokonali poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,10 m, ale Polak zaliczył wysokość 5,00 m w pierwszej próbie i to przesądziło o jego triumfie.

Marek Zakrzewski w znakomitym stylu zdobył złoty medal w biegu na 100 m. W półfinale zawodnik AML Słupsk pobił rekord Polski U18 wynikiem 10,33, natomiast w finale Polak osiągnął czas 10,32 i wyrównał rekord kraju U20. To również najlepszy wynik w historii mistrzostw Europy U18. Drugie miejsce zajął Isak Hughes ze Szwecji (10,36), a trzeci był Niemiec Benedikt Thomas Wallstein - 10,44.

Srebro w skoku wzwyż wywalczył Jakub Walecki, który w finale poprawił swój rekord życiowy na 2,13 m. 16-letni Polak współdzielił miejsce na podium z Cypryjczykiem Michalisem Christofi, który uzyskał taki sam wynik. Mistrzem Europy U18 został Włoch Mattia Furlani, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,15 m.

Adrian Wójciak w biegu na 400 m poprawił rekord życiowy (48,13) i wywalczył brąz. Szybsi od Polaka byli jedynie Hiszpan David Garcia (46,67) i Węgier Arpad Kovacs (47,87).

Rekord życiowy uzyskał też Michał Gorzkowicz, który przebiegł 200 m w 21,34 sekundy i zdobył brązowy medal. Początkowo Polak był zdyskwalifikowany z powodu przekroczenia toru, natomiast po rozpatrzeniu protestu cofnięto tę decyzję. Gorzkowicza wyprzedzili tylko Francuz Dejan Ottou (21,10) i Włoch Eduardo Longobardi (21,22).

Anna Kicińska czterokrotnie poprawiała rekord życiowy w rzucie dyskiem. Polka najlepszy wynik uzyskała w piątej próbie - 46,60 m, co pozwoliło jej na zdobycie brązowego medalu. Wygrała Niemka Curly Brown (50,64), a druga była Francuzka Princesse Hyman wynikiem 50,27 m.