Król Norwegii wystartuje w żeglarskich mistrzostwach świata

Inne
Król Norwegii wystartuje w żeglarskich mistrzostwach świata
fot. PAP
Król Norwegii Harald V

85-letni król Norwegii Harald V wystartuje w żeglarskich mistrzostwach świata jachtów klasycznych w Genewie (25-26 lipca). Pomimo wieku monarcha zapowiedział, że z sześcioosobową załogą zamierza walczyć o wysokie miejsce na jachcie "Sira", który otrzymał w prezencie urodzinowym w 1938 roku.

W czwartek dwór w Oslo potwierdził jego start. Jego szef d/s komunikacji Sven Gjeruldsen powiedział kanałowi telewizji NRK, że "król jest w bardzo dobrej formie i od wczesnej wiosny trenował intensywnie z załogą we fiordzie Oslofjorden przygotowując się do startu w Szwajcarii".

 

ZOBACZ TAKŻE: "List do króla Jerzego"

 

Panujący od 1991 roku norweski monarcha startuje od wielu lat w żeglarstwie, a będąc jeszcze księciem uczestniczył w trzech igrzyskach olimpijskich - w Tokio (1964), Meksyku (1968) i Monachium (1972). W Japonii był chorążym reprezentacji Norwegii.

 

Od kilkunastu lat startuje w międzynarodowych zawodach żeglarskich w klasie jachtów klasycznych R-8 na 8-metrowym jachcie "Sira", z którym zdobył w 2008 roku mistrzostwo świata.

 

"Sira" została zbudowana w 1938 roku przez jego ojca Olava V specjalnie na zawody o Puchar Kattegatt, które wygrał. Łódź była też prezentem urodzinowym dla Haralda na jego... roczne urodziny.

 

"Po raz pierwszy płynąłem na pokładzie tej jednostki w wieku dwóch lat. Uwielbiam żeglarstwo i pomimo wieku starty w dużych imprezach są zawsze rywalizacją, a nie rejsami rekreacyjnymi czy promocyjnymi" - powiedział we wcześniejszym wywiadzie dla NRK Harlad V.

 

Na "Sira" żegluję od 35 lat z tą samą załogą, a media w wielu krajach zwróciły wielokrotnie uwagę na ciekawy fakt - na pokładzie wyraźnie zgrana ze sobą załoga zwraca się do króla po imieniu, natomiast już po postawieniu stóp na lądzie "Kapitan Harald" zamienia się natychmiast na "jego wysokość".

 

W 1983 roku, będąca w bardzo złym stanie "Sira", została przekazana do muzeum, jednak 25 lat później grupa norweskich biznesmenów, odrestaurowała ją specjalnie na mistrzostwa świata w 2008 roku, które przyniosły królowi złoty medal w tej klasie.

 

Harald V zdobył w swojej sportowej karierze wiele ważnych medali. W klasie łodzi jednotonowych, jeszcze jako książę, zwyciężył w MŚ w 1987 roku w Kilonii na jachcie "Fram X". Rok później z tą samą jednostką wywalczył brązowy medal MŚ w San Francisco, a w 2005 już jako król na łodzi "Fram XV" mistrzem Europy w żeglarstwie pełnomorskim w szwedzkim Sandhamn.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie