Liga Narodów: Polscy siatkarze pewnie pokonali Holandię

Polska wygrała z Holandią 3:0 w meczu VNL 2022.

Polscy siatkarze pokonali Holandię 3:0 w spotkaniu turnieju Ligi Narodów w Gdańsku. Wygrali pewnie, choć po nierównej, szarpanej grze. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia już wcześniej mieli zapewniony awans do turnieju finałowego. W jedenastym meczu VNL 2022 odnieśli dziewiąte zwycięstwo. Przed Polakami jeszcze jedna konfrontacja w fazie zasadniczej – w niedzielę zmierzą się ze Słowenią.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Holendrzy (0:3), a w polu zagrywki błysnął Nimir Abdel-Aziz. Gra szybko się jednak wyrównała. Po ataku Bartosza Bednorza Polacy schodzili z minimalną zaliczką na przerwę (12:11), ale po niej trzy kolejne akcje wygrali Pomarańczowi. Gospodarze odpowiedzieli serią przy zagrywkach Mateusza Bieńka (15:14). Kluczowa dla losów seta okazała się seria pięciu wygranych akcji (21:16). W końcówce Polacy już nie oddali przewagi; byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się w bloku. Piłkę setową wywalczył Bartosz Kurek (24:18), a Bieniek zamknął tę część meczu uderzeniem ze środka (25:19).

W drugiej odsłonie polscy siatkarze szybciej zbudowali przewagę (7:4). W środkowej części seta wydawało się, że kontrolują sytuację (15:11), ale ich gra w tym secie mocno falowała. Holendrzy złapali punktowy kontakt po dobrych serwisach Bennie Tuinstry (16:15), a później wyrównali po punktowym bloku (17:17). Polacy znów odskoczyli, w polu zagrywki dobrze zaprezentował się Karol Butryn (22:18) i w końcówce utrzymali przewagę. Skuteczny atak Aleksandra Śliwki dał piłkę setową (24:22), a Butryn ustalił wynik na 25:23.

Set numer trzy to wyrównana walka obu ekip. Co prawda polscy siatkarze schodzili ze sporą zaliczką na przerwę (12:8), ale rywale odrobili straty w jednym ustawieniu, gdy w polu serwisowym znów popisał się Abdel-Aziz (12:12). Biało-czerwoni zdołali jednak odbudować przewagę (20:16). Dobrze prezentował się Semeniuk, który w końcówce dołożył jeszcze asa (22:17). Błąd rywali dał gospodarzom piłkę meczową (24:21), a w ostatniej akcji meczu Bieniek skutecznie kiwnął za blok (25:22).

Najwięcej punktów: Karol Kłos (10), Kamil Semeniuk (10) – Polska; Nimir Abdel-Aziz (19) – Holandia. Polacy byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali blokiem (7–4). Reprezentanci Holandii więcej punktów zdobyli zagrywką (4–6), ale popełnili więcej błędów własnych od gospodarzy (17–23).

Polska – Holandia 3:0 (25:19, 25:23, 25:22)

Polska: Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, Bartosz Bednorz, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Karol Butryn – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Fornal, Jan Firlej, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek. Trener: Nikola Grbić.
Holandia: Wessel Keemink, Maarten Van Garderen, Fabian Plak, Bennie Junior Tuinstra, Nimir Abdel-Aziz, Twan Wiltenburg – Robbert Andringa (libero) oraz Freek de Weijer, Michael Parkinson, Gijs Jorna, Thijs Ter Horst. Trener: Roberto Piazza.