Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy U–22

Polscy siatkarze wygrali z Turcją 3:1 w meczu o brązowy medal mistrzostw Europy U–22 siatkarzy. Turniej rozgrywany jest w Arenie Jaskółka w Tarnowie, a w finale Włosi zmierzą się z Francją.

Premierowa partia meczu o trzecie miejsce rozpoczęła się od wyrównanej walki obu ekip (7:7). W środkowej części seta Polacy przejęli inicjatywę – dobrze prezentowali się w polu serwisowym, byli skuteczni w ataku i wypracowali sobie przewagę (14:8). Utrzymywali ją spokojnie do końca seta, a dwa ostatnie punkty dla gospodarzy skutecznymi atakami wywalczył Adrian Markiewicz (25:17).

Druga odsłona była znacznie lepsza w wykonaniu siatkarzy reprezentacji Turcji, którzy poprawili przyjęcie i byli znacznie skuteczniejsi od Polaków w ataku. W efekcie osiągnęli wyraźną przewagę (12:16, 15:21). Biało-czerwoni zerwali się jeszcze do walki i zmniejszyli straty – po asie serwisowym Michała Gierżota było 18:21. Rywale utrzymali jednak przewagę, a Fatih Uzun skutecznym atakiem ustalił wynik na 20:25.

Polacy uzyskali przewagę na początku trzeciego seta (7:4), ale później gra się wyrównała, a rywale na moment uzyskali minimalną przewagę (13:14). Gospodarze odpowiedzieli serią wygranych akcji przy zagrywkach Gierżota (17:14), a później asa dołożył jeszcze Bartosz Gomułka (19:15). Wydawało się, że Polacy pewnie zmierzają po zwycięstwo, przeciwnicy jednak nie rezygnowali i znów odrobili straty (21:21). Po ataku Gierżota z przechodzącej piłki Polska miała piłkę setową przy stanie 24:22, ale Turcy doprowadzili do gry na przewagi. Rozstrzygnął ją asem serwisowym Gierżot (26:24).

W czwartej odsłonie, po wyrównanym początku, w środkowej części seta minimalną przewagę uzyskali Turcy (13:15). W pewnym momencie odskoczyli na trzy oczka (19:16), ale Polacy błyskawicznie odrobili straty (19:19), a po autowym ataku rywali prowadzili 21:20. Po dwóch mocnych zagrywkach Karola Urbanowicza było 24:21. Rywale obronili się w dwóch kolejnych akcjach, ale przestrzelona zagrywka dała biało-czerwonym brakujący punkt (25:23).

Polska – Turcja 3:1 (25:17, 20:25, 26:24, 25:23)

Polska: Jakub Kraut, Dawid Pawlun, Michał Gierżot, Adrian Markiewicz, Dawid Dulski, Karol Urbanowicz – Dawid Pruszkowski (libero) oraz Maciej Nowowsiak (libero), Antoni Kwasigroch, Bartosz Gomułka. Trener: Daniel Pliński.
Turcja: Kaan Gurbuz, Serhat Fatih Uzun, Cafer Kirkit, Arda Bostan, Ahmet Tumer, Mirza Lagumdzija – Zeka Cagatay Kir (libero) oraz Batuhan Yurdagul (libero), Onur Gunaydi. Trener: Levent Matmeriçli.