Speedway of Nations: Polacy na szóstym miejscu

Żużel
Speedway of Nations: Polacy na szóstym miejscu
fot. Cyfrasport
Speedway of Nations

Polscy żużlowcy zajęli dopiero szóste miejsce w drużynowych mistrzostwach świata. Zawody pod nazwą Speedway of Nations w duńskim Vojens wygrali Australijczycy, którzy w finale pokonali broniących tytułu Brytyjczyków. Brązowy medal zdobyli Szwedzi.

Biało-Czerwoni w siedmiu biegach zdobyli 26 punktów. Jechali w składzie: Bartosz Zmarzlik (20 pkt), Patryk Dudek (2) i Maciej Janowski (4), który w połowie rywalizacji zastąpił Dudka.

 

ZOBACZ TAKŻE: Bartosz Zmarzlik skomentował decyzję o odejściu ze Stali: Gorzów to mój dom i nic tego nie zmieni

 

Polacy wyprzedzili jedynie zdecydowanie najsłabszych w stawce Finów. W finale Australijczycy pokonali aż 7:2 Brytyjczyków, którzy mieli najwięcej punktów po fazie zasadniczej i awansowali do decydującego biegu bezpośrednio (Australia - po zwycięskim barażu ze Szwecją).

 

Dla złotych medalistów 23 punkty zdobył Jack Holder (to on wygrał bieg finałowy), a 14 - drugi w finale Max Fricke. Na tor nie wyjechał tego dnia trzeci z Australijczyków - Jason Doyle. O pechu przed zawodami mogli mówić Brytyjczycy - w ich ekipie zabrakło słynnego Taia Woffindena, który doznał kontuzji podczas... jazdy na rowerze. Wystąpili Robert Lambert (18 pkt) i Daniel Bewley (16).

 

Przebieg tych zawodów potwierdził, że kłopoty Polaków w środowym półfinale nie były raczej przypadkowe. Biało-Czerwoni zajęli wówczas trzecie miejsce i dopiero w barażu (wygrana z Niemcami) wywalczyli awans do sobotniej walki o medale.

 

W niej od początku podopiecznym Rafała Dobruckiego nie wiodło się dobrze. Przegrali z Czechami (4:5), Australią (2:7) i Wielką Brytanią (3:6), a pokonali tylko Szwecję (5:4), najsłabszą Finlandię (6:3) i na koniec Duńczyków (6:3), ale m.in. dzięki wykluczeniu jednego z zawodników gospodarzy - Leona Madsena, który zaliczył upadek.

 

Zawody Speedway of Nations w 2018 roku zastąpiły Drużynowy Puchar Świata, w którym Biało-Czerwoni odnosili wiele sukcesów. W nowej formule, przypominającej bardziej turniej par, Polacy nie stanęli jeszcze na najwyższym stopniu podium, chociaż zawsze należą do faworytów. Mają w dorobku trzy srebrne i jeden brązowy medal. Sobotni występ był ich najgorszym w krótkiej historii SoN.

 

Tytułu bronili Brytyjczycy, natomiast najlepsza w trzech wcześniejszych edycjach Rosja (2018, 2019, 2020) nie mogła startować w związku z agresją zbrojną tego kraju na Ukrainę.

 

Tegoroczna edycja została niedawno przeniesiona z Esbjergu do Vojens.

 

W tym roku zmianie uległ format SoN. Zrezygnowano z dwudniowego finału i o zwycięstwo siedem najlepszych zespołów (sześć z półfinałów i Dania jako gospodarz) rywalizowało tylko w sobotę.

 

W rundzie zasadniczej odbyło się 21 wyścigów (w każdym startowały po dwie drużyny), po których najlepszy zespół awansował do finału, a drugi i trzeci o to prawo walczyły w barażu. Punktacja za kolejność w wyścigu wyglądało następująco: zwycięzca otrzymywał cztery punkty, drugi na mecie - trzy, trzeci - dwa, a ostatni zawodnik - zero. Pozwalało to uniknąć wyników remisowych.

 

Polskim kibicom na pocieszenie pozostał fakt, że dzień wcześniej Biało-Czerwoni zdobyli w Vojens drużynowe mistrzostwo świata juniorów, rozgrywane pod nazwą Speedway of Nations 2.

Wyniki Speedway of Nations 2022 w Vojens:

 1. Australia    37 pkt - w tym 7 w finale
  (Jack Holder 23, Max Fricke 14)
 2. Wielka Brytania 34 - w tym 2 w finale
  (Robert Lambert 18, Daniel Bewley 16)
 3. Szwecja     30
  (Oliver Berntzon 20, Fredrik Lindgren - 10)
 4. Dania      28
  (Leon Madsen 15, Mikkel Michelsen - 13)
 5. Czechy      27
  (Vaclav Milik 18, Jan Kvech 9)
 6. Polska      26
  (Bartosz Zmarzlik 20, Maciej Janowski 4, Patryk Dudek 2)
 7. Finlandia    16
  (Timo Lahti 14, Jesse Mustonen 2, Timi Salonen 0)
JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie