Superpuchar Holandii: PSV wygrało z Ajaksem po rollercoasterze i popisie Tila

PSV wzniosło Tarczę Johana Cruyffa wygrywając aż 5:3 z Ajaksem.

PSV wzniosło Tarczę Johana Cruyffa, wygrywając aż 5:3 z Ajaksem. Podopieczni Ruuda van Nistelrooya nie pozostawili złudzeń amsterdamczykom, a gwiazdą meczu został Guus Til, który zdobył hat-tricka.

Od początku spotkania czuć było bojowe nastawienie przed nowym sezonem Eredivisie ze strony obu drużyn. Kilkukrotnie zarówno piłkarze Ajaksu, jak i PSV przesadzali z nadmierną agresją sportową, ale i wszczynali przepychanki.

W piętnastej minucie pierwszy raz piłkę do siatki skierował kupiony w lecie Steven Bergwijn. Były piłkarz Tottenhamu oddał mocny strzał w prawy górny róg bramki Waltera Beniteza.

Inicjatywy amsterdamczykom nie chciał oddać szczególnie Guus Til, który zdobywał bramki w trzydziestej drugiej minucie oraz drugiej doliczonego czasu gry.

W drugiej połowie ponownie lepiej zaczął Ajax. W pięćdziesiątej czwartej minucie po świetnej asyście od Owena Wijndala gola strzelił Antony. Wynik meczu na korzyść gości z Eindhoven tym razem zmienił Cody Gakpo. Rywala zaledwie cztery minuty później, w sześćdziesiątej dziewiątej minucie ponownie zdobył Til. Był to trzeci gol dwudziestoczteroletniego Holendra.

Ajax próbował odrobić dwubramkową stratę. W sześćdziesiątej trzeciej minucie Stevena Berghuisa zastąpił Mohammed Kudus. Ghanijczyk już w mniej niż minutę, a konkretnie w siedemdziesiątej drugiej minucie, zdobył gola na 3:4.

Plan odbudowy "Godenzonen" utrudnił również wprowadzony z ławki rezerwowych Calvin Bassey, który faulem na czerwoną kartkę osłabił swój zespół, a formalności dopełnił Xavi Simons. Nowy nabytek "Rolników" dryblingiem ominął bramkarza i skierował piłkę do pustej bramki Ajaksu.

PSV wygrało dwunasty Superpuchar w historii i umocniło się w tabeli wszechczasów zdobywców tego trofeum na pierwszym miejscu.

Wynik Superpucharu Holandii 2022:

Ajax - PSV 3:5 (1:2)

Bramki: Bergwijn 15, Til 32, 45+2, 69, Antony 54, Gakpo 65, Kudus 72, Simons 90+1

Żółte kartki: Benitez 41, Berghuis 41, Alvarez 45+4, Sangare 71

Czerwona kartka: Bassey 76