Nairo Quintana stosował zakazaną substancję. Został ukarany już po zakończeniu Tour de France

Inne
Nairo Quintana stosował zakazaną substancję. Został ukarany już po zakończeniu Tour de France
fot. PAP
Nairo Quintana został ukarany za stosowania podczas Tour de France 2022 tramadolu.

Kolumbijski kolarz Nairo Quintana został ukarany za stosowania podczas Tour de France 2022 tramadolu - zakazanego w regulaminie medycznym Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Zawodnik ukończył wyścig na szóstym miejscu. Jego wynik nie będzie uwzględniony w klasyfikacji.

Jak podaje UCI, analiza dwóch wysuszonych próbek krwi dostarczonych przez kolarza w dniach 8 i 13 lipca podczas Tour de France 2022 ujawniła obecność tramadolu i jego dwóch głównych metabolitów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Wadecki ocenia Tour de Pologne. Tak mówi o Polakach

 

"Zgodnie z przepisami medycznymi UCI, kolarz został zdyskwalifikowany z Tour de France 2022. Od tej decyzji można odwołać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w ciągu najbliższych 10 dni. Naruszenia zakazu stosowania tramadolu w trakcie zawodów są przestępstwami w rozumieniu przepisów medycznych UCI. Nie stanowią one natomiast naruszenia przepisów antydopingowych. Biorąc pod uwagę to, że jest to pierwsze wykroczenie, Nairo Alexander Quintana Rojas może brać udział w zawodach" - napisano w środowym oświadczeniu.

 

Stosowanie substancji o nazwie tramadol jest przestępstwem tylko w świetle z przepisów medycznych UCI ze względu na skutki uboczne, m.in. zawroty głowy, senność i utrata koncentracji. Natomiast nie stanowią one naruszenia przepisów antydopingowych. Dlatego 32-letni sportowiec nie jest zdyskwalifikowany całkowicie. Będzie mógł uczestniczyć np. w zbliżającym się Vuelta a Espana.

 

Od 1 marca 2019 r. UCI zakazuje stosowania tramadolu we wszystkich dyscyplinach oraz kategoriach w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa zawodników. Federacja podkreśliła również, że nie zamierza dalej komentować tej sprawy

 

Quintana ma na swoim koncie zwycięstwa w Giro d'Italia (2014) oraz Vuelta a Espana (2016). Niedawno podpisał kolejny kontrakt z zespołem Arkea-Samsic, w którym rywalizował w tegorocznej "Wielkiej Pętli". Jego szósta lokata nie będzie uwzględniony w wynikach.

 

W ramach programu wykrywającego tramadol w trakcie wyścigu pobrano łącznie 120 wysuszonych próbek krwi.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie